Adam Smith (dailininkas James Tassie, emalis, 1787)

Smith Adam (Adamas Smtas) krikštytas 1723 06 05Kirkcaldy 1790 07 17Edinburgas, škotų ekonomistas, filosofas. Londono karališkosios draugijos narys (1773). Dr. (1762).

Išsilavinimas ir darbinė veikla

1740 baigė Glazgo universitetą, 1746 – Oksfordo universiteto Balliolio koledžą. 1751–63 dėstė Glazgo universitete (1787–89 rektorius); profesorius (1751). Nuo 1778 Edinburgo muitinės komisaras.

Ekonominės idėjos

Klasikinės politinės ekonomijos pradininkas (jo veikalai turėjo įtakos ir marksizmui atsirasti), pirmasis apibūdino laisvosios rinkos ekonominio mechanizmo ir jį valdančių dėsnių veikimą. Teigė, kad natūrali ekonominė tvarka remiasi rinkos santykių (pirmiausia gamybos, prekybos ir konkurencijos) laisve ir privačia nuosavybe, o valstybinis ekonomikos reguliavimas turi tik palaikyti šią natūralią tvarką ir negali jos iškreipti: valstybė turi pasilikti tik tas funkcijas, kurių negali atlikti privatus sektorius – garantuoti nacionalinį saugumą, vykdyti teisingumą, organizuoti įvairius viešuosius darbus, saugoti konkurencijos laisvę, reguliuoti bankininkystę, teikti švietimo paslaugas, remti naujai besikuriančias pramonės šakas ir kita.

Suformulavo „nematomosios rankos“ principą, pabrėžė darbo pasidalijimo ir specializacijos ekonominę reikšmę didinant darbo našumą ir šalies nacionalinį produktą. Įrodinėjo laisvosios užsienio prekybos pranašumą prieš autarkiją, todėl griežtai kritikavo merkantilizmo ekonominę teoriją ir politiką. Teigė, kad sudėtingėjanti laisvoji konkurencija ilgainiui apsunkina pardavėjų galimybes pelningai parduoti prekes ir verčia juos mažinti kainas, todėl vartotojams ji naudinga, kitaip nei monopolijos, kurios yra didžiausia grėsmė konkurencijos laisvei ir vartotojų interesams.

Iškėlė idėją, kad sukurto visuomeninio produkto vertė lygi iš jo gautų pajamų (darbo užmokesčio, pelno ir rentos formomis) sumai (Smitho dogma). Nevienodą įvairių profesijų žmonių gerovę aiškino tuo, kad didesnį darbo užmokestį gauna darbuotojai, kurių profesijų sunkiau mokytis arba kurie dirba sudėtingomis ar nesaugiomis sąlygomis.

Filosofinės idėjos

A. Smitho moralės filosofijos pagrindinė sąvoka yra įsijautimas – žmogaus dorovingumo šaltinis ir visų dorybių pamatas. Teigė, kad svetimų žmonių jausmai sukelia mums tuos pačius jausmus, kai suvokiame tų žmonių padėtį, kad protas savaime negali nuspręsti, kas yra gera ir kas bloga, neigė, kad dorybės kyla iš savimeilės.

Kitos mokslinių tyrimų kryptys

Tyrinėjo astronomijos istoriją, antikos fiziką ir metafiziką.

Knygos

Svarbiausi veikalai: Moralinių jausmų teorija (The Theory of Moral Sentiments 1759), Tautų turtas (The Wealth of Nations 5 knygos 1776).

-Adam Smith; -Adamas Smitas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką