Giovanni Domenico Cassini

Paryžiaus observatorija, kurios statybai vadovavo G. D. Cassini

Cassini Giovanni Domenico (Džovanis Domenikas Kasnis) 1625 06 08Perinaldo (prie San Remo) 1712 09 14Paryžius, prancūzų astronomas. Italas. Paryžiaus mokslų akademijos narys (1669).

Išsilavinimas ir veikla

Mokėsi Genujos jėzuitų kolegijoje ir San Fructuoso abatijoje. 1648–69 dirbo Panzano (netoli Bolonijos) observatorijoje; nuo 1650 Bolonijos universiteto astronomijos profesorius. 1669 išvyko į Prancūziją, vadovavo Paryžiaus observatorijos statybai, tapo ir iki mirties buvo jos direktorius. Keturios Cassini kartos (iki 1845) buvo astronomai ir be pertraukos vadovavo Paryžiaus observatorijai.

Mokslinė veikla ir atradimai

Italijoje stebėjo kometas, Saulę ir planetų paviršių, nustatė Jupiterio ir Marso sukimosi periodus, sudarė Jupiterio palydovų judėjimo lenteles, atrado Marso polių kepures, sukūrė atmosferinės refrakcijos teoriją. Atrado Saturno palydovus Japetą, Rėją, Tetiją ir Dionę, 1675 nustatė, kad yra du Saturno žiedai, kuriuos skiria tamsus tarpas (Cassini tarpas) ir teisingai spėjo, kad žiedai susideda iš daugybės mažų dalelių. 1671–79 sudarė detalų mėnlapį, 1683 paaiškino, kad zodiako švytėjimas yra kosminės prigimties. Atliko geodezinių, kartografinių, hidraulikos ir kitų inžinerinių darbų.

Giovanni Domenico Cassini

Atminimo įamžinimas

G. D. Cassini vardu pavadintas asteroidas nr. 24 101, krateriai Marse ir Mėnulyje, t. p. erdvėlaivis Saturnui ir jo palydovams tyrinėti.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką