More Henry (Henris Mòras) 1614 10 12Grantham (Linkolnšyro grafystė) 1687 09 01Kembridžas, anglų filosofas, teologas, poetas. Priklausė Kembridžo platonikams.

Išsilavinimas

Studijavo Etono koledže, 1639 baigė Kembridžo universitetą.

Filosofija

Kritikavo T. Hobbeso materializmą, R. Descartesʼo mechanistinį pasaulėvaizdį ir R. Descartesʼo nuostatą, kad tįsumas būdingas tik materialiai substancijai. Anot H. Moreʼo, dvasinei substancijai, kuri persmelkia visatos kūnus ir suteikia kūnams patvarumą bei galimybę judėti, žmonių sieloms ir Dievui t. p. būdinga tįsumas. Pažinimo teorijoje teigė, kad egzistuoja įgimtosios idėjos. Etikoje rėmėsi krikščioniškąja meilės samprata ir racionalistine Aristotelio dorybių etika. Manoma, kad H. Moreʼo metafizinės nuostatos turėjo įtakos I. Newtono erdvės sampratai.

Henry More (apie 1664)

Teologija

Religijos veikaluose pasisakė prieš katalikybę, ateizmą ir perdėtą religinį entuziazmą, siekė suderinti krikščioniškąjį neoplatonizmą ir 17 a. mokslo teiginius.

Poezija

T. Moreʼo poezijoje vyrauja filosofinė ir religinė tematika.

Veikalai

Svarbiausi filosofijos ir teologijos veikalai: Didžiosios dieviškumo paslapties išaiškinimas (An Explanation of the Grand Mystery of Godliness 1660), Etikos vadovas (Enchiridion Ethicum 1667), Dialogai apie Dievą (Divine Dialogues 1668), Metafizikos vadovas (Enchiridion Metaphysicum 1671).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką