Ockham William (Viljamas Òkamas), William of Ockham apie 1285Ockham (prie Londono) 1347 arba 1348Miunchenas, anglų filosofas, teologas, logikas. Vėlyvosios scholastinės filosofijos atstovas. Pranciškonas.

Išsilavinimas ir veikla

Baigęs Oksfordo universitetą 1315–23 jame dėstė. 1324–27 Avinjone kalintas dėl erezijos. Pabėgęs iš kalėjimo nuo 1328 gyveno Miunchene globojamas su popiežiumi kovojančio imperatoriaus Liudviko IV Bavaro. 1330 popiežiaus Jono XXII ekskomunikuotas.

Paprastumo principas

Suformulavo paprastumo principą (vėliau pavadintą Ockhamo skustuvu): reikia atmesti tas mokslo sąvokas, kurių negalima patikrinti patyrimu ar intuicija (ją laikė žinojimo svarbiausiu šaltiniu); samprotaujant nepostuluoti papildomų aiškinimui nebūtinų hipotetinių esinių, vengti nereikalingų skirstymų ir panašiai.

Nominalizmas

Ginče dėl universalijų (bendrųjų sąvokų) pritarė nominalizmui – jas laikė intencionaliais objektais, realių objektų ženklais, terminais (dėl to W. Ockhamo sekėjai okamistai buvo vadinami terministais). Skyrė natūralias (prote esančios bendrosios sąvokos) ir kalbines (tas sąvokas išreiškiantys žodžiai, arba giminės ir rūšys) universalijas.

Būtis ir Dievas

Būtį sudaro atskirybės, bendrybės tikrovėje neegzistuoja. Būties savybės priklauso nuo beribės Dievo valios. Dievas yra vienintelis būtinas, kiti esiniai yra atsitiktiniai. Dievo valia yra vienintelis dorovinio gėrio pagrindas.

Pažinimo teorija

Pažinimo teorijoje kritikavo specijų (pažinimo formos, daikto ir jo vaizdo tarpininkai) sampratą teigdamas, kad jos pažinimo procese yra nenaudingos. Egzistuoja tik protas ir realūs daiktai, reiškiniai tėra proto fikcija. Vietoj specijų siūlė akivaizdumą teikiančią intuiciją, kuri tiesiogiai palieka žymes intelekte.

Loginė semantika

W. Ockhamas yra loginės semantikos vienas pradininkų – nagrinėjo ženklų, reikšmės, supozicijos (objektų pakeitimo ženklais) klausimus.

Logika

Veikale Visos logikos sąvadas (Summa totius logicae 1340) nagrinėjo terminų savybes, silogistiką, pateikė apie 30 teiginių logikos bendrareikšmių išraiškų, sudėtingų išraiškų su 4 kintamaisiais.

Politinė filosofija

Veikale Traktatas apie imperatoriaus ir popiežiaus valdžią (Tractatus de imperatorum et pontificum potestae 1347) teoriškai pagrindė pasaulietinės valdžios nepriklausomybę nuo popiežiaus.

Teologija

Reikalavo mokslą atskirti nuo teologijos – jos teiginiai yra tikėjimo dalykas. Neigė galimybę įrodyti Dievo buvimą – jį galima konstatuoti tik tiesiogine intuicija, o ne samprotavimu. Atmetė priežastingumo principo taikymą teologijoje.

Įtaka

W. Ockhamo idėjos turėjo įtakos scholastinės filosofijos raidai, J. Buridanui, T. Hobbesui ir kitiems.

Kiti svarbūs veikalai

Kiti svarbūs veikalai: Sutvarkymas (Ordinatio 1323), Apie viską (Quodlibeta septem), Traktatas apie dieviškąją predestinaciją ir ateities numatymą (Tractatus de praedestinatione et de praescientia Dei et de futuris contingentibus, abu 1324), Traktatas apie popiežiaus Jono XXII dogmas (Tractatus de dogmatibus Johannis XXII papae), Mokytojo ir mokinio dialogas (Dialogus inter magistrum et discipulum, abu 1338).

Lietuvių kalba 1980 paskelbta W. Ockhamo veikalų fragmentų.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką