A. Coorte. Žemuogių dubenėlis (aliejus, 1696, Valstybinis muziejus Amsterdame)

Coorte Adriaen (Adrianas Kòrtė) apie 1665Middelburg (?) po 1707Middelburg, olandų tapytojas. Apie A. Coorteʼs gyvenimą žinoma nedaug. Manoma, 1680–83 mokėsi pas Melchiorą dʼHondecoeterį (apie 1636–95) Amsterdame (šis tapytojas buvo žinomas paveikslais, vaizduojančiais įvairius paukščius). Vėliau Middelburge turėjo dirbtuvę, buvo Šv. Luko gildijos narys (nuo 1695). Žinoma daugiau kaip 100 dailininko kūrinių. A. Coorte dažniausiai tapė ant popieriaus, priklijuoto prie medžio plokštės; paveikslai nedidelio formato. Ankstyvuosiuose kūriniuose ryšku mokytojo įtaka – keliuose paveiksluose tapytojas pavaizdavo paukščius (Kalnų peizažas su antimis, Pelikanas ir antys kalnuoto peizažo fone, abu 1683), vėliau kūrė natiurmortus. Pirmieji natiurmortai sudėtingesnės, komplikuotesnės kompozicijos (Vaisiai ant akmeninio stalo miškingo kalnuoto peizažo fone 1685), vėlesni kur kas minimalistiškesni.

Priešingai Nyderlanduose tuo metu vyravusiai gausių, įmantrių kompozicijų su vaisiais ir gėlėmis madai, A. Coorte tapė natiurmortus su nedaug objektų, kuriuos sukomponuodavo kuo paprasčiau. Objektai pavaizduoti taip, kad būtų galima atidžiai apžiūrėti kiekvieną jų atskirai (Natiurmortas su kriauklėmis 1697, Natiurmortas su dviem graikiniais riešutais 1702). Kitaip nei tapytojai amžininkai, A. Coorte nevaizdavo prabangių sidabrinių ar stiklinių indų, kiniškų vazų, dažniausiai tapė paprastą molio keramiką. Jo paveikslų pagrindiniai motyvai – vaisiai, uogos (dažniausiai žemuogės), daržovės (daugiausia smidrų ryšeliai), riešutai, kriauklės (daugiausia egzotinės). Šie dalykai dažniausiai išdėstyti ant akmeninės plokštės, kuri paprastai vaizduojama įpjauta ar įskilusi; joje dažnai įkomponuota dailininko signatūra. Virš pagrindinių objektų kartais pavaizduotas skrendantis drugelis (Natiurmortas su lazdynų riešutais 1696); žemuogių krūvelė paįvairinama žemuogės stiebu su žiedu.

A. Coorte. Natiurmortas su smidrais (aliejus, 1697, Valstybinis muziejus Amsterdame)

Didesniuose paveiksluose kompozicija kartais sudėliota nišoje (Natiurmortas su vaisiais ir smidrais 1698). Nutapė vanitų (Vanitas nišoje 1688), jų elementų esama ir kituose natiurmortuose (Perpjautas apelsinas ant akmens plokštės 1700). A. Coorteʼs paveikslai kruopščios, švelnios tapysenos, juose įtaigiai perteikta subtilūs šviesos efektai, objektų medžiagiškumas, kompozicijos erdvios ir subalansuotos, būdinga tamsus fonas.

Kiti žymesni kūriniai: Natiurmortas su drugeliu, abrikosais, vyšniomis ir kaštonu (1685), Natiurmortas su kabančia vynuogių keke, dviem baltažiedės šliandros vaisiais ir drugeliu (1687), Natiurmortas su smidrais ir raudonaisiais serbentais, Natiurmortas su dviem didelėmis ir trimis mažesnėmis kriauklėmis (abu 1696), Natiurmortas su smidrais (1697), Natiurmortas su žemuogių dubenėliu, agrastų šakele, smidrais ir slyva (1703), Natiurmortas su drugeliu, abrikosais, vynuogėmis, granatu ir persiku ant antablemento (1704), Natiurmortas su vynuogėmis (1705). Po mirties A. Coorte buvo beveik užmirštas, kurį laiką buvo žinomas tik privatiems meno kolekcininkams. Susidomėjimas dailininku atgijo 20 a. antroje pusėje, kai jį iš naujo atrado vadinamąjį Nyderlandų tapybos aukso amžių (17 a.) tyrinėjęs olandų meno istorikas Laurensas J. Bolis (1898–1994); įvairiose šalyse buvo surengta A. Coorteʼs kūrybą pristatančių parodų.

A. Coorte. Agrastų šakelė ant akmeninės plokštės (aliejus, 1699, Valstybinis muziejus Amsterdame)

Kūriniai muziejuose

Kūrinių turi Valstybinis muziejus Amsterdame, Karališkoji paveikslų galerija Mauritshuis Hagoje, Luvras Paryžiuje, Nacionalinė galerija Londone, Nacionalinė dailės galerija Vašingtone ir kiti meno muziejai.

A. Coorte. Kriauklės ant akmeninės plokštės (aliejus, 1698, Valstybinis muziejus Amsterdame)

A. Coorte. Trys persikai ant akmeninės plokštės (aliejus, 1705, Valstybinis muziejus Amsterdame)

A. Coorte. Natiurmortas su kabančia vynuogių keke, dviem baltažiedės šliandros vaisiais ir drugeliu (aliejus, 1687, Nacionalinė dailės galerija Vašingtone)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką