ahellil
ahellil (ahell), Alžyro poezijos ir muzikos žanras, atliekamas per Zenete genties kolektyvines ceremonijas. UNESCO reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo vertybė (2008).
Žanras jungia sinchroniškai atliekamą poeziją, polifoninį dainavimą ir šokį. Ahellil atlieka bengri (fleita) grojantis muzikantas, dainininkas ir choras (iki 100 choristų). Choristai ratu petis į petį supa dainininką, plodami lėtai juda aplink jį. Pasirodymas susideda iš tam tikra tvarka (ją nustato muzikantas arba dainininkas) atliekamų dainų. Pirmoji dalis lemserreh vyksta vėlai vakare, joje visi ceremonijos dalyviai dainuoja gerai žinomas trumpas dainas. Antrojoje dalyje aougrout, kuri tęsiasi iki aušros, dainuoja tik patyrę atlikėjai. Trečiojoje dalyje muzikuoja tik labiausiai patyrę atlikėjai. Tokia trisluoksnė struktūra ryški visos ceremonijos metu: pirmiausia instrumentalistas atlieka preliudą, tada choras dainuoja numatytas eiles, jas vėliau atlieka pašnibždomis, kiek vėliau vis garsiau ir garsiau, kol ahellil baigiamas kaip galinga ir harmoninga visuma.
Ahellil – tai sudėtingų bendruomenės gyvenimo sąlygų, Zenete genties istorijos ir vertybių, reiškiamų gresiančia išnykti kalba, visuma. Gourara regione oazėse gyvenanti gentis ahellil tradicijas puoselėja per religines ir piligrimines keliones, t. p. per pasaulietines šventes: vestuves, bendruomenių susibūrimus, kita. Mažėjant tradicinių švenčių ir progų tradicijai puoselėti ahellil gresia pavojus išnykti; įtakos turi ir jaunimo migracija iš genties gyvenamų vietų į miestus.
3209