airiai
ariai (savivardis éire), Europos tauta. Gyvena Airijoje (daugiau kaip 5,1 mln. žmonių, 2022), Jungtinėje Karalystėje (daugiausia Šiaurės Airijoje ir Anglijoje, apie 1,8 mln. žmonių, 2020), Jungtinėse Amerikos Valstijose (apie 40 mln.), Kanadoje (daugiau kaip 4,6 mln. žmonių, 2022), Australijoje (apie 7 mln.), Okeanijoje. Iš viso pasaulyje yra apie 80 mln. airių. Kaba airių kalba ir anglų kalba. Dauguma katalikai.
airių dūdmaišininkai
airių šokėjos Šv. Patriko dienos šventinėje eisenoje Čikagoje (2013)
Gyvensena
Daug airių gyvena kaime, verčiasi gyvulininkyste, žemdirbyste, žvejyba. Gausi dainuojamoji tautosaka (lopšinės, kalendorinės, darbo, užstalės, meilės dainos). Airiai garsėja tradiciniais šokiais (šokama greitais ir tiksliais kojų judesiais, viršutinę kūno dalį laikant tiesiai). Tradiciniai muzikos instrumentai – keltų arfa, dūdmaišis, švilpynės, būgneliai.
airių žvejys iškrauna sužvejotus krabus
tradicinis airių namas su šiaudiniu stogu
Istorija
4 a. prieš Kristų į Airiją atsikėlė keltų gentys geilai ir ilgainiui susiliejo su vietos gyventojais, vėliau joms įtaką darė normanai ir anglosaksai. 432 į Airiją atvykus vyskupui Patrikui ėmė plisti katalikybė. Vienuolynai tapo kultūros ir misijų centrais. 10–12 a. susiformavo airių tauta. Anglijai užvaldžius Airiją (16–17 a.) anglų kalba pradėjo išstumti airių kalbą. 18 a. pradėjo formuotis modernioji airių tauta. 1845–1847 dėl bulvių nederliaus airiai masiškai emigravo į Angliją ir Jungtines Amerikos Valstijas. 19 a. katalikybė ir kalba tapo tautinės saviraiškos priemone; 1893 įkurta tautinio žadinimo organizacija Geilų lyga (Gaelic League), 1956 salos vakarinėje dalyje išskirtos vadinamosios Geilų sritys (Gaeltacht; 6 % Airijos teritorijos) su išlikusia airių kalba bei kultūra yra valstybės saugomos ir remiamos.
airių folkloro teatro grupės Siamsa dalyviai (Baltica‑93, Vilnius)
179
3046