apsauginiai akiniai

akinia, optinis įtaisas regos ydoms koreguoti arba akims apsaugoti nuo žalingo aplinkos poveikio. Būna korekciniai, prizminiai ir apsauginiai. Juos sudaro rėmeliai ir lęšiai. Manoma, akiniai buvo sukurti apie 1280 Italijoje. Venecijos stikliai pradėjo gaminti akinius, kuriuos sudarė du lęšiai su rėmeliais ir trumpomis kojelėmis.

Korekciniai akiniai

Naudojami akies refrakcijos ydoms ar akomodacijos trūkumams koreguoti. Jų stiklų paviršius būna sferinis, kai lęšio laužiamoji geba vienoda visų ašių kryptimis, astigmatinis (torinis arba cilindrinis), kai lęšio laužiamoji geba skirtinga įvairių ašių kryptimis, ir prizminis. Pagal paskirtį korekciniai akiniai gali būti: a) vieno židinio, skirti žiūrėti tik į tolį arba tik į artimus daiktus; b) bifokiniai, turintys du židinius, skirti žiūrėti į tolį ir artį; c) progresiniai (multifokiniai), skirti žiūrėti įvairiais atstumais.

Prizminiai akiniai

Šviesos spindulius nukreipia prizmės pagrindo link. Jie naudojami esant sutrikusiai akių judinamųjų raumenų pusiausvyrai.

Apsauginiai akiniai

Saugo akis nuo mechaninių sužalojimų (dulkių, vėjo), nuo šviesos (ultravioletinių, infraraudonųjų) spindulių. Akinių lęšiai gaminami iš stiklo, plastikų (dažniausiai polikarbonatų). Jų storį lemia laužiamoji geba, medžiaga, iš kurios pagaminti lęšiai, ir tos medžiagos lūžio rodiklis. Lęšių optines savybes gerina įvairios dangos, esančios ant jų paviršių: antirefleksinė, kietinanti, sauganti nuo rasojimo, įvairūs spalvoti filtrai.

2146

-korekciniai akiniai; -prizminiai akiniai; -apsauginiai akiniai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką