Alãnas Liliẽtis (lot. Alanus ab Insulis, pranc. Alain de Lille) apie 1120 ar apie 1128Lille 1203Cîteaux, filosofas scholastas, teologas. Cistersas. Neoplatonizmo atstovas.

Apie 1140 studijavo, o apie 1157–70 ir dėstė Paryžiaus universitete. Apie 1171–85 studijavo ir dėstė Montpellier universitete. 1179 dalyvavo Laterano III susirinkime. 12 a. 10 dešimtmetyje Cîteaux mieste įstojo į Cistersų ordiną.

Filosofijoje ir teologijoje derino racionalizmo ir misticizmo principus. Dievo ir pasaulio santykį suprato neoplatoniškos mistikos požiūriu, gamtą laikė tarpininke tarp kūrėjo ir materijos. Nagrinėjo teologinės kalbos pobūdį. Pasak Alano Liliečio, būtina atsižvelgti į žmogiškąjį ir dieviškąjį kalbos lygmenis, nes tie patys terminai, vartojami skirtinguose kontekstuose, įgauna nevienodas reikšmes, todėl prieš aptariant dieviškąją tikrovę svarbu nustatyti tikslias logines ir kalbines taisykles.

Veikale Teologijos principai (Theologicae regulae, kitas pavadinimas Dieviškosios teisės principai / Regulae caelestis iuris, apie 1193) remdamasis dedukcija įrodinėjo, kad teologiją sudaro akivaizdūs teiginiai (aksiomos). Sukūrė alegorinę poemą Gamtos skundas (De planctu naturae, apie 1165), kurioje satyriškai aprašė žmogaus ydas ir vaizdavo gamtą kaip Dievo pavaduotoją, kovojančią su girtavimo, apsirijimo, puikybės ir kitomis nuodėmėmis. Poemoje Antiklaudianas (Anticlaudianus, apie 1182) aprašė tobulą žmogų, derinantį tikėjimą ir mokslo žinias.

Laikomas kai kurių garsių posakių (pvz., Visi keliai veda į Romą) autoriumi.

Kiti svarbesni veikalai: Suma „Kadangi žmonės“ (Summa, Quoniam Homines, apie 1160), Skirtingos teologijos žodžių reikšmės (Distinctiones dictionum theologicarum, apie 1173; žodynas), Traktatas apie dorybes, ydas ir Šventosios Dvasios dovanas (Tractatus de virtutibus et de vitiis et de donis spiritus sancti, apie 1175), Apie katalikų tikėjimą: Traktatas prieš eretikus, valdiečius, žydus ir pagonis (De Fide Catholica: Tractatus contra haereticos, Valdenses, Iudaeos et Paganos, po 1180), Pamokslavimo menas (Ars praedicandi), Patarlių knyga (Liber parabolarum).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką