Albanijos architektūra

Albãnijos architektūrà

Iki 13 amžiaus

Apolonijos buleuterijo liekanos (Fiero apskr., 2 a. pr. Kr.)

Butrinti teatro griuvėsiai (3–2 a. pr. Kr.)

Seniausios išlikusios architektūrinės vertybės – bronzos amžiaus ilyrų gyvenviečių akmeniniai įtvirtinimai. Nuo 7 a. pr. Kr. ilyrų miestų raidai didelės įtakos turėjo graikų kolonijų, nuo 1 a. pr. Kr. – romėnų architektūra (Butrinti, pasaulio paveldo vertybė, nuo 1992). Išliko tvirtovių sienų, visuomeninių ir gyvenamųjų pastatų fragmentų, mozaikos, keramikos, skulptūros liekanų.

13–19 amžius

Viduriniais amžiais (13–14 a.) iš tvirtovių išaugo miestai – Durrёsas, Krujё, Petrelё, Kanina – su įvairaus tipo gynybinėmis sienomis; jų centre pastatyta visuomeninių pastatų ir diduomenės gyvenamųjų namų, už gynybinių sienų kūrėsi žemutinis miestas su aukštomis sienomis aptvertais namais. Pastatyta ir sakralinių pastatų: vidurio ir pietų rajonuose vyravo bizantinio (Leudari, Mborijos kaimų cerkvės, 13–14 a.), šiauriniuose (katalikiškuose) – romaninio (Shasi kaimo katedra, 13 a.) stiliaus pastatai.

Plintant islamui (15–17 a.) miestuose (Berati, Elbasane, Škoderyje, Tiranoje) atsirado rytietiško tipo rūmų (sarajų), mečečių, dengtų turgaviečių. Statyti ir tradiciniai 2 aukštų (dažnai fachverkiniai) gyvenamieji namai. Kalnuotose gyvenvietėse namai buvo trijų aukštų, bokštiniai, su šaunamosiomis angomis. 17–18 a. pastatyta panašių į gyvenamuosius namus cerkvių; turkų valdžios reikalavimu jos buvo trinavės bazilikos, su kupolu, dengtos aukštu dvišlaičiu stogu.

20–21 amžius

Albanijos nacionalinis stadionas Tiranoje (2019, architektūrinė bendrovė Archea Associati)

Miestuose 20 a. pastatyta naujų, dažniausiai taisyklingo plano gyvenamųjų namų (3–5 aukštų plytinių) kvartalų, visuomeninių pastatų, sporto kompleksų (Albanijos nacionalinis stadionas Tiranoje, 2019, architektūrinė bendrovė Archea Associati), už miestų ribų – pramoninių rajonų. Be vietos architektų, projektuoja ir kitų Europos šalių architektai.

Pasaulio paveldo vertybės

Butrintis (nuo 1992), Berati ir Gjirokastërio senamiesčiai (nuo 2005).

917

Albanijos kultūra

Albanija

Albanijos gamta

Albanijos gyventojai

Albanijos religijos

Albanijos konstitucinė santvarka

Albanijos partijos ir profsąjungos

Albanijos ginkluotosios pajėgos

Albanijos ūkis

Albanijos istorija

Albanijos švietimas

Albanijos literatūra

Albanijos dailė

Albanijos muzika

Albanijos choreografija

Albanijos teatras

Albanijos žiniasklaida

Albanijos pasaulio paveldo vertybės

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką