alginiñkai, 15–18 a. samdomi kariai.

Europoje atsirado vėlyvaisiais viduriniais amžiais. Buvo patikimesni, drausmingesni ir profesionalesni nei bajorų šauktiniai. Algininkai paprastai buvo samdomi tik sutartam karo laikotarpiui. Prancūzijos karaliui kaip algininkai tarnavo šveicarai – miestiečiai, apsirūpinę šarvais, ietimis, alebardomis. Po Šimtamečio karo (1337–1453) profesionalai kariai ėmė jungtis į kuopas, kurioms vadovavo kondotjerai. Jie samdėsi Italijos miestams‑valstybėms. Vėliau pagausėjo Ispanijos pėstininkų ir Vokietijos landsknechtų. Jų kuopoms vadovavo rotmistrai. 17 a. antroje pusėje–18 a. pradžioje algininkus pakeitė nuolatinė kariuomenė.

Algininkai Lietuvoje

Lietuvoje algininkai 15 a. sudarė mažą ginkluotųjų pajėgų dalį, nuo 16 a. antros pusės buvo svarbiausia jėga. Iš pradžių tarnavo tik svetimšaliai (lenkai, čekai, vokiečiai), nuo 16 a. 2 dešimtmečio buvo ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karių, nuo trečio ketvirčio jie sudarė algininkų daugumą. Samdyti algininkus leisdavo didysis kunigaikštis.

Po Liublino unijos (1569) algininkų skaičių reglamentuodavo Abiejų Tautų Respublikos Seimas. Valdovas etmonams išduodavo mobilizacinius raštus. Seimas nustatydavo algininkų skaičių, nutardavo, kokio dydžio turi būti renkami mokesčiai jiems išlaikyti. Sutartis buvo sudaroma su rotmistru (kuopos vadu); jam buvo išduodamas mobilizacinis raštas (nurodyta dalinio rūšis, karių skaičius, ginkluotė, surinkimo vieta ir laikas, išlaikymas ar atlyginimas už metų ketvirtį). Algininkai buvo pėstininkai, patrankininkai (artileristai), dragūnai, husarai, kazokai, petihorai (lengvieji raiteliai). Bajorai per visuotinio šaukimo mobilizaciją dažniausiai sudarydavo savo lėšomis išlaikomus apskričių (pavietų) algininkų dalinius, arba vėliavas.

Algininkus samdydavo ne tik valstybė (didysis kunigaikštis), bet ir turtingiausi didikai, turėję privačių kariuomenės dalinių. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje reguliari samdomoji kariuomenė atsirado 18 a. pradžioje. Nesant nuolatinio biudžeto, algininkams dažnai nebūdavo laiku atlyginama, dėl to jie būrėsi į konfederacijas ir pradėjo plėšikauti.

-Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės samdomoji kariuomenė; -LDK samdomoji kariuomenė

2156

2808

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką