Alkindas
Alkndas (lot. Alkindus), tikr. Abu Jusuf Jakub ibn Ischak al Kindi (Abū Yūsuf Yaqūb ibn Isḥaq al-Kindī) apie 800Basra apie 870Bagdadas, islamo filosofas. Arabas. Mokslus baigė Bagdade. Tarnavo Abasidų dinastijos kalifams al Mamūnui, al Mutasimui, mokino pastarojo sūnų Achmadą. Vadinamuosiuose Išminties rūmuose vadovavo vertėjų, vertusių iš graikų į arabų kalbą antikos filosofų ir mokslininkų kūrinius, grupei.
Filosofijos bruožai
Mėgino suderinti senovės graikų filosofiją (ypač neoplatonizmą) su racionalistinėmis islamo (mutazilitų) idėjomis. Alkindas manė, kad religija ir filosofija neprieštarauja viena kitai – kadangi filosofija yra tiesos tyrimas, tai pirmoji filosofija yra Dievo, kuris yra pirmoji tiesa ir visų tiesų priežastis, pažinimas. Anot Alkindo, Dievas negali būti aprašytas jokiais atskirais terminais, jis yra tikrasis vienis ir visų kitų dalykų vienybės šaltinis bei pasaulio veikiančioji priežastis. Neigė pasaulio amžinumą – pasaulis sukurtas Dievo. Teigė, kad žmogus turi racionalią sielą, kuri yra nemateriali substancija ir skiriasi nuo kūno, juslių bei kitų psichinių gebėjimų.
Suklasifikavo mokslus, svarbiausiais laikė matematiką, logiką ir gamtos mokslus, nes be jų negalima suvokti filosofijos, politikos, pasaulio visumos.
Veikalai
Sukūrė daugiau kaip 200 veikalų (dauguma neišliko). Parašė Aristotelio, Euklido, Ptolemajo veikalų komentarų. Veikalai viduriniais amžiais buvo verčiami į lotynų kalbą, turėjo įtakos R. Grossetesteʼui, R. Baconui ir kitiems. Svarbesnieji išlikę filosofijos ir psichologijos kūriniai: Apie pirmąją filosofiją, Aristotelio teologija, Apie intelektą, Pasakojimas apie sielą, Tai, kad yra nekūniškos substancijos, Apie atmintį, Apie miegą ir sapnus, Apie liūdesio išsklaidymą. Kosmologijos veikaluose (Apie spindulius ir kituose) teigė, kad visatą sudaro keturios materialios (žemės, vandens, oro ir ugnies) sferos, kurias sujungia ir suderina penktoji dieviškoji sfera. Pasak Alkindo, Dievas vykdo savo valią ir daro įtaką Žemei bei žmonėms naudodamas dangaus šviesulių (Saulės, žvaigždžių) spindulius. Dar parašė optikos (Apie perspektyvas), geometrijos, matematikos, medicinos, muzikos, meteorologijos ir kitų mokslo sričių veikalų.
Al-Kindi; Al Kindi
844