Amerikos kolonizacijos draugija
Amèrikos kolonizãcijos draugijà (American Colonisation Society), visas pavadinimas Amèrikos laisvjų spalvótųjų žmoni kolonizãcijos draugijà (The Society for the Colonization of Free People of Color of America), Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) organizacija, veikusi 1816–1964. Siekė juodaodžius amerikiečius (nevergus) ir į laisvę paleistus vergus perkelti į Afriką.
Amerikos kolonizacijos draugiją 1816 Vašingtone įkūrė Robertas Finleyʼus, Francis Scottas Keyʼus, H. Clayʼus ir Bushrodas Washingtonas (G. Washingtono sūnėnas ir pirmasis draugijos prezidentas). Draugijos įsteigimą ir veiklos pradžią finansavo JAV vyriausybė, vėliau finansinę paramą jai teikė vietinės ir federalinės valdžios įstaigos, t. p. bažnyčios.
Amerikos kolonizacijos draugijai daugiausia priklausė kvakeriai abolicionistai (19 a. judėjimo dėl vergijos panaikinimo dalyviai; abolicionizmas) ir į laisvę vergus paleidę vergvaldžiai. Draugijos (apskritai didelės JAV gyventojų dalies) nuostata buvo ta, kad laisvųjų juodaodžių negalima integruoti į JAV visuomenę, kurioje vyrauja baltieji. Draugijos tikslas buvo pirkti JAV vergus, juos su laisvaisiais juodaodžiais nugabenti į Vakarų Afriką ir ten įkurdinti.
Amerikos kolonizacijos draugija 1821 Vakarų Afrikoje įsigijo Mesurado kyšulį, vėliau – Monroviją (dabar Liberijos teritorija) ir iki 1867 ten perkėlė apie 10 000 juodaodžių amerikiečių; ši teritorija draugijai priklausė iki 1847, kai Liberija paskelbė savo nepriklausomybę. Daugiausia juodaodžių į Vakarų Afriką ši organizacija perkėlė 1821–40, po 1840 dėl dalies JAV visuomenės kritikos (ši gyventojų dalis manė, kad tikrasis draugijos tikslas yra išsaugoti vergiją) ir finansų trūkumo jos veikla susilpnėjo.
Iki 20 a. pradžios Amerikos kolonizacijos draugija daugiausia dėmesio skyrė švietimui ir misionieriams. 1964 ji veiklą nutraukė.
L: A. E. Yarema American Colonization Society: An Avenue to Freedom ? Lanham 2006.