anesteziologija
anesteziològija (anaesthesiologia < gr. anaisthēsia + logos – mokslas), medicinos šaka, tirianti ligonio rengimą operacijai ir anestezijai, anestezijos sukėlimą, gyvybinių organizmo funkcijų reguliavimą per operaciją ir po jos. Anesteziologija nagrinėja anestezijos raidą, anestetikų poveikį centrinei ir periferinei nervų sistemai, visam organizmui. Anesteziologija susijusi su reanimatologija.
Bendra apžvalga
Primityvūs skausmo malšinimo būdai – kraujo nuleidimas, apsvaiginimas alkoholiu – buvo žinomi senovės Romoje, Graikijoje, bet dėl mažo efektyvumo ir pavojaus ligonio gyvybei labai retai naudoti. Skausmas dažniausiai buvo vertinamas kaip dievo bausmė už nuodėmes, todėl nuskausminimui skirta mažai dėmesio. Praktinės anesteziologijos etapas prasidėjo 1842–47, kai buvo panaudota inhaliacinė narkozė: W. T. Mortonas narkozę sukėlė eteriu, H. Wellsas (abu Jungtinės Amerikos Valstijos) – azoto suboksidu, o J. Y. Simpsonas (Didžioji Britanija) – chloroformu. Atsirado pirmieji gydytojai anesteziologai. 1920 anestezijos metu atlikta endotrachėjinė intubacija. Mokslinės anesteziologijos raida prasidėjo 1942, kai H. R. Griffithas ir G. Johnsonas (abu Kanada) anesteziologijoje pritaikė raumenų relaksantus. Bendrajai anestezijai sukelti pradėta vartoti mažos inhaliacinių anestetikų dozės. Taip atsirado šiuolaikinės daugiakomponentės narkozės metodas.
1846 W. T. Mortono pirmą kartą viešai pademonstruotas eterio nuskausminamasis poveikis
Anesteziologija Lietuvoje
Skausmą slopinti per operaciją pradėta 19 a. viduryje. L. Liachovičius 1847, praėjus vos 4 mėn. po eterio narkozės atradimo, ją panaudojo per operaciją Vilniuje; eteriui įkvėpti naudojo savo sukonstruotą aparatą. 1947 išleistas V. Kuzmos pirmasis anesteziologijos vadovėlis lietuvių kalba – Skausmas ir skausmo malšinamosios priemonės. 1955 Kauno respublikinėje klinikinėje ligoninėje V. Mikalauskas per operaciją panaudojo endotrachėjinę narkozę. Nuo 1960 anesteziologija plėtojasi kaip savarankiška medicinos šaka. Platus anestezijos naudojimas susijęs su R. Koposovo darbais Vilniuje ir J. Gumausko Kaune. Lietuvoje veikia (nuo 1967) Anesteziologų ir reanimatologų mokslinė draugija. Anesteziologijoje plėtojama nauja kryptis – pagalba ligoniams, kenčiantiems nuo skausmo.
1144