Angelė Senkutė
Angelė Senkutė
Senkùtė Angelė (slap. Aušrelė, Danutė) 1921Tursučiai (Šunskų vlsč.) 1952 06 22Laibikiai (Kalvarijos rj.), Lietuvos pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui dalyvė. Gailestingoji seselė. Mokėsi Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijoje, 1943 baigė Karmelitų gailestingųjų seserų mokyklą Kaune. Dirbo Marijampolės ligoninės chirurginiame skyriuje gailestingąja sesele. 1944 rudenį įsitraukė į antisovietinį partizaninį karą. Tiekė partizanams medikamentus, tvarsliavą, daug padėjo kautynėse sunkiai sužeistiems ir NKVD darbuotojų į Marijampolės ligoninę atvežtiems operuoti partizanams, keletui jų padėjo iš ligoninės pabėgti. Buvo saugumo sekama.
Angelė Senkutė
Gresiant suėmimui 1946 05 išėjo pas partizanus. Davusi priesaiką ir gavusi slapyvardį tapo aktyvia Tauro apygardos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto rinktinės (Vytauto rinktinė) partizane. 7 m. sunkiomis ir sudėtingomis sąlygomis gydė ir operavo sužeistus kovotojus, kūrė eilėraščius, užrašinėjo partizanų dainas. Reginos Salvelytės vardu palaikė ryšį su tremtiniais, teikė jiems materialinę paramą. Nuo 1946 07 buvo Vytauto rinktinės sanitarijos skyriaus viršininkė, nuo 1949 rudens – dar ir rinktinės Visuomeninės dalies tautinio skyriaus viršininkė bei rinktinės raštvedybos vedėja. 1950 11 tapo Tauro apygardos sanitarijos poskyrio viršininke.
Dėl sąžiningo darbo, pareigingumo ir narsumo tarp partizanų buvo žinoma kaip Partizanų gydytoja, išnešusi iš mūšio lauko nemažai sužeistųjų. Už sėkmingai atliktas operacijas Tauro apygardos vado apdovanota juostele Už uolumą, jai pareikšta padėka. 1952 05 31 žuvus paskutiniams Dešinio tėvūnijos partizanams liko be ryšio, pateko į saugumo agento smogiko (slapyvardis Variag) klastą Laibikiuose. Supratusi klastą bandė trauktis, bet buvo nušauta. Kūnas buvo nuvežtas į LSSR Valstybės saugumo ministerijos Kauno skyrių (užkasimo vieta nežinoma).
A. Senkutės žūties vietoje 2009 pastatytas atminimo žymuo.
Aušrelė; Danutė; -Angelė Senkutė
1248