anglų tautinis šokis (Baltica‑99, Vilnius)

ánglai (savivardis English), Europos tauta, Didžiosios Britanijos pagrindiniai gyventojai. Didžiojoje Britanijoje gyvena apie 42,3 mln. (2011 gyventojų surašymo duomenimis). Nuo 17–19 a. gyvena t. p. Australijoje (7,2 mln. žm., 2011 surašymo duomenimis), Indijoje (apie 0,2 mln.), Jungtinėse Amerikos Valstijose (apie 25 mln., 2018), Kanadoje (apie 6,5 mln.), Naujojoje Zelandijoje, Pietų Afrikos Respublikoje, kitose Didžiosios Britanijos buvusiose kolonijose. Iš viso pasaulyje gyvena apie 90 mln. anglų. Kaba anglų kalba. Tikintieji – anglikonai (apie 50 %), kitų protestantiškųjų srovių išpažinėjai, katalikai (apie 10 %).

Gyvensena

akmenimis grįsta Gold Hill gatvelė Shaftesbury mieste (Dorseto grafystė, Anglija)

Dauguma anglų (apie 90 %) gyvena miestuose, dirba paslaugų ir pramonės srityse, verčiasi prekyba. Buityje ir visuomenės gyvenime anglai išlaikė tradicinių elementų – vertikalųjį buto išdėstymą, židinius, išliko daug senovinių klubų ir draugijų (ypač sporto). Gausi tautosaka. Ypač paplitusios dainos ir baladės (pvz., apie Robiną Hudą), dainuojamos pritariant arfa, lyra, liutnia, smuiku, dūdmaišiu ar mušamuoju instrumentu.

Istorija

Pirmame tūkstantmetyje prieš Kristų Britų salose gyveno keltų gentys. 5–6 a. iš Europos atsikėlusios germanų gentys – anglai, saksai, jutai, fryzai – dalį keltų išnaikino ar asimiliavo, dalį išstūmė į kalnus Kornvalio pusiasalyje, Škotijoje ir Velse. 7–10 a. iš esmės susidarė anglosaksų tauta, kurios kultūrai ir buičiai turėjo įtakos kai kurias krašto dalis užkariavę danai ir norvegai. Ypač didelę reikšmę anglų tautos ir kultūros formavimuisi turėjo 11 a. Angliją užkariavę normanai, apie 13–15 a. susilieję su vietos gyventojais. 16 a. susikūrė anglų bendrinė kalba. 17 a. susidarė modernioji tauta, arba nacija. Dėl 17–19 a. anglų kolonijinės ekspansijos ilgainiui susiformavo naujų anglakalbių tautų, pvz., amerikiečiai (Jungtinės Amerikos Valstijos), australai, kanadiečiai.

tradicinės raudonos telefono būdelės Londone, netoli Big Beno bokšto

anglai laukia princo Viljamo ir Kate Middleton jų vestuvių dieną (Londonas, 2011 04 29)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką