Angolos konstitucinė santvarka
Angòlos konstitùcinė sántvarka
Aukščiausiosios valdžios institucijos
Angola – prezidentinė respublika. Galioja 1975 konstitucija (pataisos 1976, 1990, 1991, 1992, 2010). Prezidentas – valstybės ir vyriausybės vadovas bei vyriausiasis karinių pajėgų vadas. Prezidentu tampa parlamento rinkimus laimėjusios partijos ar koalicijos lyderis. Prezidento kadencija penkeri metai (gali būti išrinktas antrai kadencijai iš eilės arba po pertraukos). Įstatymus leidžia parlamentas – Nacionalinė Asamblėja (Assembleia Nacional), kurią sudaro 220 deputatų, renkamų penkeriems metams vienmandatėse ir daugiamandatėje rinkimų apygardose remiantis visuotine ir lygia rinkimų teise, slaptu balsavimu, proporcine atstovavimo sistema. Vykdomoji valdžia priklauso prezidento skiriamai Ministrų Tarybai.
Nacionalinės Asamblėjos posėdžių salė
Vietos valdžia
Vietinės valdžios institucijos – provincijų asamblėjos ir gubernatoriai, pavaldūs prezidentui, Ministrų Tarybai ir provincijų asamblėjoms.
Teismų sistema
Veikia Konstitucinis Teismas (sudaro 11 teisėjų; iš jų 4 skiria valstybės prezidentas, 4 – Nacionalinė Asamblėja, 2 – Aukščiausioji nacionalinė taryba, 1 išrenkamas konkurso būdu pagal pateiktą programą; visų teisėjų kadencija 7 metai), Aukščiausiasis Teismas (sudaro teismo pirmininkas, vicepirmininkas ir mažiausiai 16 teisėjų, skiriamų valstybės prezidento), žemesnieji provincijų ir municipalitetų teismai.
Herbas
Herbe (patvirtintas 1975) pusė dantračio ir pynė iš kukurūzų, kavamedžio ir vilnamedžio simbolizuoja krašto pramonę ir žemės ūkį, atversta knyga – švietimą ir kultūrą, tekanti saulė – naująją šalį, mačetė ir kauptukas – ginkluotą kovą ir darbą, žvaigždė – internacionalizmą ir pažangą.
Nacionalinė šventė
Nacionalinė šventė – lapkričio 11 – Nepriklausomybės paskelbimo diena.
2271