anketãvimas, pirminės informacijos rinkimo metodas sociologiniams tyrimams atlikti, vienas apklausos būdų. Respondentai raštu atsako į anketos klausimus.

Anketos klausimų rūšys

Anketos klausimai klasifikuojami pagal turinį ir funkcijas. Klausimai-filtrai pateikiami, kai informacija gaunama ne iš visos tyrimų aibės, bet iš tam tikros jos dalies respondentų. Kontroliniai klausimai padeda išsiaiškinti, ar atsakymai neprieštarauja vieni kitiems, kontaktiniai klausimai  užmegzti ryšį su respondentu. Į atvirus klausimus respondentas atsako laisvai, gali savarankiškai formuluoti atsakymą; pusiau uždari klausimai pateikiami su galimais atsakymo variantais, bet leidžiama pareikšti savo nuomonę, uždari klausimai  tik su galimais atsakymo variantais.

Anketavimo rūšys

Anketavimas būna individualus ir grupinis. Anketavimo būdo pasirinkimas priklauso nuo norimos gauti informacijos turinio, patikimumo ir apimties.

Individualus anketavimas

Individualus anketavimas atliekamas darbo, mokymosi, gyvenamojoje ar kitoje vietoje. Neribojamas atsakymų laikas, neturi įtakos aplinka, apklausėjas; trūkumas – dalis respondentų netiksliai atsako į klausimus, neužpildo arba negrąžina anketų.

Grupinis anketavimas

Grupinis anketavimas atliekamas respondentų darbo, mokymosi, poilsio ir kitose vietose. Anketa pateikiama grupei žmonių (paprastai 15–20), esančių vienoje vietoje tuo pat metu. Esant būtinybei apklausėjas konsultuoja respondentus. Grupinio anketavimo trūkumai: apklausėjas gali daryti įtaką respondentams (balso intonacija, išvaizda, bendravimo kultūra ir kita), ribojamas laikas (respondentai skubotai, netiksliai užpildo anketas), įtakos turi aplinka (dažnai anketuojama neįprastoje, bet rašymui tinkamoje vietoje).

2611

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką