antisèptikai (anti… + gr. sēptikos – puvimo, pūdantis), medžiagos, naikinančios mikroorganizmus arba stabdančios jų dauginimąsi. Dauguma antiseptikų naikina bakterijas, grybus ir virusus, tačiau beveik visai neveikia sporų. Antiseptikai sutrikdo per mikroorganizmų apvalkalėlį vykstančią medžiagų apykaitą, suardo jų baltymus.

Medicinoje

Antiseptikai vartojami mikrobams, esantiems odos ir gleivinių paviršiuje, žaizdose ir kūno ertmėse, naikinti. Jie turi būti nenuodingi, nedirginti audinių, nesukelti alerginių reakcijų. Dažniausiai vartojami halogenai, oksiduojančios medžiagos, alkoholiai, nitrofurano dariniai, fenoliai, rečiau – šarmai (amoniako tirpalas), sunkiųjų metalų druskos (sidabro nitratas, cinko sulfatas), dažikliai (briliantinis žaliasis). Halogenai, daugiausia jodo ir detergentų kompleksiniai junginiai jodoforai (polividonas, betadinas), vartojami odai paruošti prieš operaciją, žaizdoms dezinfekuoti, burnos ir pūlinėms odos infekcijoms gydyti.

kalio permanganatas

Chloro junginių (natrio hipochlorito) vandeniniais tirpalais dezinfekuojama žaizdos ir buities reikmenys. Dantų pastoje esantys fluoro junginiai naikina ėduonį ir dantenų ligas sukeliančias bakterijas. Oksiduojančiomis medžiagomis (kalio permanganato, vandenilio peroksido tirpalu) plaunamos ir dezinfekuojamos žaizdos, skalaujama burna. Alkoholiai (etanolis ir propilo alkoholis) plačiai vartojami odai dezinfekuoti. Nitrofurano dariniai (furacinas, furacilinas) efektyvūs, tačiau kartais sukelia alergines reakcijas. Fenolio darinys chloroksilenolis yra medicinos muilų, šampūnų ir valiklių sudedamoji dalis. Antiseptikų aktyvumą mažina organinės medžiagos – žaizdų sekretas, kraujas, pūliai, todėl odą ar žaizdą prieš vartojant antiseptikus būtina gerai išvalyti. Detergentai, vartojami kartu su antiseptikais, didina jų aktyvumą, nes pašalina nešvarumus, o ant dezinfekuojamo paviršiaus likę mikrobai tampa lengviau pasiekiami.

Antiseptikos pradininku laikomas austrų ir vengrų gydytojas I. P. Semmelweis, kuris įdiegė rankų plovimą ir jų dezinfekavimą chloro tirpalu sumažindamas gimdyvių ir naujagimių mirtingumą 7–10 kartų. Tačiau gydytojų bendruomenė nepripažino šio atradimo, dėl konservatyviai nusiteikusių kolegų priešiškos reakcijos. Atradimas buvo pripažintas tik po jo mirties. J. Listerio sukurti antiseptikos principai taikomi iki šiol.

270

Technikoje

Antiseptikais apdorojama mediena, tekstilės dirbiniai, oda, plastikai, jų dedama į konservuojamus maisto produktus. Mediena ir jos gaminiai antiseptinami natrio fluorido, natrio heksafluoro silikato, vario sulfato, natrio dinitrofenoliato, rūgščių bei šarmų tirpalais, kreozotu, antraceno, skalūnų alyva, akmens anglių degutu, bitumu, organiniais tirpikliais (vaitspiritu), dyzeliniais degalais. Tekstilės dirbiniai, plastikai apdorojami chlorintais dioksidifenilmetano dariniais, salicilanilidu ir jo dariniais. Maisto produktams konservuoti vartojamos acto (etano), salicilo rūgštis ir benzenkarboksirūgštis.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką