areštas
ãreštas, trumpalaikis laisvės atėmimas, skiriamas nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą padariusiam asmeniui. Arešto terminas skaičiuojamas paromis.
Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse (2000, įsigaliojo 2003) nustatyta, kad už nusikaltimą gali būti skiriama nuo 15 iki 90, už baudžiamąjį nusižengimą – nuo 10 iki 45 parų arešto. Arešto laiką už nusikalstamą veiką nustato teismas, skirdamas bausmę.
Areštas neskiriamas nėščioms moterims, atsižvelgus į vaiko interesus – asmenims, auginantiems vaiką iki 3 metų.
Bausmių vykdymo kodekse (2002, įsigaliojo 2003) nustatyta, kad nuteistieji arešto bausmę atlieka vienoje pataisos įstaigoje (perkelti nuteistąjį atlikti arešto iš vienos pataisos įstaigos į kitą leidžiama dėl ligos arba išimtinių aplinkybių, kliudančių nuteistąjį toliau laikyti toje pačioje pataisos įstaigoje).
Nuteistasis, kuriam paskirtas areštas, kai vykdomas suėmimas, ne vėliau kaip per 3 paras po nuosprendžio įsiteisėjimo dienos pristatomas į pataisos įstaigą (iš tardymo izoliatoriaus į pataisos įstaigą nuteistąjį pristato Viešojo saugumo tarnyba arba kitos teisę konvojuoti nuteistuosius turinčios institucijos), nuteistasis, kuriam paskirtas areštas, kai suėmimas nevykdomas, ne vėliau kaip per 7 dienas po nuosprendžio įsiteisėjimo privalo atvykti į pataisos įstaigą atlikti arešto bausmės.
Neatvykusio atlikti arešto bausmės ir nepranešusio pataisos įstaigai apie neatvykimo priežastis nuteistojo paiešką atlieka policija.
Arešto bausmę atliekantys vyrai ir moterys, suaugusieji ir nepilnamečiai laikomi izoliuoti vieni nuo kitų, t. p. nuo nuteistųjų, atliekančių laisvės atėmimo bausmes. Izoliuoti nuo kitų arešto bausmę atliekančių nuteistųjų t. p. laikomi buvę ir esami valstybės politikai, teisėsaugos, teismų, prokuratūros, kontrolės, valdžios ir valdymo institucijų pareigūnai, kurie pirmą kartą atlieka arešto bausmę.
Areštą atliekantys nuteistieji turi teisę 2 kartus per savaitę paskambinti telefonu ir gauti vieną trumpalaikį (iki 3 valandų) pasimatymą per 30 parų, kasdien ne trumpiau kaip 1 valandą, o neįgalieji, kuriems nustatytas 0–40 % darbingumo lygis arba didelių ar vidutinių specialiųjų poreikių lygis, nepilnamečiai ir ligoniai (pagal gydytojo išvadą) – ne trumpiau kaip 2 valandas pasivaikščioti.
Areštą atliekantis nuteistasis gali dirbti, jei pataisos įstaiga pasiūlo darbą ir jis sutinka. Pataisos įstaigoje organizuojamos nuteistųjų socialinės reabilitacijos metu įgyvendinamos elgesio pataisos programos, taikomos nuteistųjų socialinių įgūdžių lavinimo ir pozityvaus užimtumo priemonės, teikiama pagalba nuteistiesiems sprendžiant asmenines ir socialines problemas, psichologinė pagalba, atliekama individuali ar grupinė psichologinė terapija, t. p. kitos priemonės, kurių įgyvendinimas padėtų nuteistiesiems socialiai reabilituotis.
-bausmė