artilèrija (prancūzų k. artillerie), sausumos pajėgų rūšis.

Susideda iš padalinių (būrių, baterijų, divizionų), dalinių (atskirųjų divizionų, pulkų) ir junginių (brigadų, divizijų, korpusų, artilerijos grupių), ginkluotų artilerijos pabūklais, minosvaidžiais ir reaktyvinės artilerijos įrenginiais. Turi žvalgybos, valdymo ir tiekimo institucjų, ryšių, traukos ir transporto priemonių. Artilerijos tipai: lauko artilerija (patrankos, haubicos, minosvaidžiai; priklauso sausumos pajėgų batalionų, pulkų, brigadų, divizijų, korpusų ar armijų sudėčiai), apgulties artilerija (katapultos, balistos), tvirtovių artilerija, savaeigė artilerija, laivų artilerija (naudojama karo laivuose), kranto artilerija, priešlėktuvinė artilerija (naudojama priešlėktuvinėje gynyboje).

Pietų Korėjos savaeigės artilerijos pabūklai K-9 (2013)

Rusijos savaeigės artilerijos mašinos Nona-SVK (2017)

Istorija

Iki 17 a. artilerija buvo tik ginklo rūšis, 17 a. visų valstybių kariuomenės artilerija susiformavo į savarankišką sausumos pajėgų rūšį ir užėmė kariuomenėje trečią vietą po pėstininkų ir kavalerijos. 19 a. visų šalių sausumos pajėgose susiklostė ta pati artilerijos sudėtis: baterija iš 4–8 pabūklų, divizionas iš 3–4 baterijų, pulkas iš 3 divizionų arba brigada iš 4–5 divizionų.

Artilerija Lietuvoje

Lietuvoje artilerijos kūrimosi laikotarpiu pirmieji artilerijos vienetai buvo baterijos; 1919 suformuotos aštuonios lauko baterijos. Pirmasis artilerijos pulkas buvo sukurtas 1919, suformuoti šio pulko artilerijos divizionai: pirmasis ir antrasis (1919), trečiasis (1920), ketvirtasis (1921). 1920 artilerijos pulkas performuotas į artilerijos brigadą (panaikinta 1921). 1921 artilerijos divizionai pavadinti pulkais. Kiekvieną artilerijos pulką sudarė 2–3 grupės dažniausiai po 3 baterijas. 1939 artilerijos pulkai buvo dislokuoti: 1 artilerijos pulkas Ukmergėje, Vilniuje, Panevėžyje, Kupiškyje; 2 artilerijos pulkas Kėdainiuose, Seredžiuje, Raseiniuose; 3 artilerijos pulkas Kaune, Marijampolėje, Prienuose; 4 artilerijos pulkas Tauragėje, Plungėje, Šiauliuose.

Nuo 2002 Lietuvos kariuomenėje yra minosvaidžių ir prieštankiniai būriai motorizuotųjų pėstininkų batalionuose, Oro gynybos batalionas. Veikia Mechanizuotosios pėstininkų brigados Geležinis Vilkas Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos batalionas (Artilerijos batalionas).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką