augimo stadijų teorija
augmo stãdijų teòrija, viena ekonominio augimo teorijų, teikianti pagrindinę reikšmę technikos lygiui ir stambios pramoninės gamybos dominavimui.
Augimo stadijų teoriją suformulavo ir knygoje Ekonominio augimo stadijos (The Stages of Economic Growth 1960) pateikė Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomistas W. W. Rostow. Pagal jo teoriją, augimo stadijų kriterijus yra techninė ekonominė visuomenės charakteristika: technikos lygis, ūkio struktūra, vartojimo struktūra ir kita.
Visoms šalims būdingos penkios augimo stadijos: tradicinės visuomenės, pereinamosios visuomenės, pakilimo, kelio į brandą, aukšto masinio vartojimo visuomenės. Tradicinę visuomenę W. W. Rostow apibūdino kaip besinaudojančią ikiniutoniniu mokslu pagrįsta technologija, paprastai pasižyminčią vyraujančiu žemės ūkio sektoriumi, žemu darbo našumu ir hierarchine socialine struktūra. Pereinamosios visuomenės stadijoje sudaromos prielaidos ekonomikai kilti. Šiuolaikinio mokslo žinios taikomos žemės ūkyje, atsiranda asmenų, pasirengusių finansiškai remti naujų idėjų įgyvendinimą. Kaip atsakas į ekonomiškai stipresnių šalių įtaką formuojasi naujasis elitas, pasireiškia nacionalizmas. Visa tai tampa varomąja permainų jėga. Pakilimo, arba pramoninės revoliucijos, stadijoje trumpas atsitiktinio ekonominio aktyvumo apraiškas pakeičia stabilus augimas, tampantis įprastine ūkio funkcionavimo sąlyga. Be to, yra bent viena reikšminga, itin sparčiais augimo tempais pasižyminti pramonės šaka. Atsiranda ir sparčiai plėtojasi naujos šakos, vyksta visuomenės urbanizavimas, santaupų ir investicijų dalis nacionalinėse pajamose išauga iki 10 % ir daugiau. Kelio į brandą stadijoje formuojasi daugiašakė ūkio struktūra, kuriasi šiuolaikinės pramonės šakos (automobilių, chemijos, elektrotechnikos, sudėtingų mašinų gamybos), investicijų dalis nacionalinėse pajamose padidėja iki 20 %. Šioje nepaliaujamos pažangos stadijoje, paprastai trunkančioje 60 metų, baigiasi industrializavimo procesas. Ilgiausia – aukšto masinio vartojimo visuomenės stadija. Joje ekonomikos struktūra keičiasi paslaugų sferos ir techniškai sudėtingų ilgalaikio vartojimo reikmenų gamybos naudai, formuojasi ne vien materialinės gerovės siekimo, bet ir gyvenimo kokybės paieškos poreikis. Pasak W. W. Rostowo, 1959 šią stadiją buvo pasiekusios tik Jungtinės Amerikos Valstijos ir Kanada. Jungtinėms Amerikos Valstijoms pereiti iš ketvirtosios į penktąją stadiją prireikė apie 100 metų.
Veikale Politika ir augimo stadijos (Politics and the Stages of Growth 1971) W. W. Rostow augimo stadijų teoriją papildė šeštąja – gyvenimo kokybės paieškos – stadija.
686