Bakù (Bakı), Azerbaidžano sostinė. 2,29 mln. gyventojų (2018).

Baku

Baku įsikūręs Kaspijos jūros vakariniame krante, Apšerono (Apşerono) pusiasalio pietuose. Jūrų uostas; keltai į Aktau, Bekdaşą, Türkmenbaşy. Tarptautinis oro uostas.

Naftos ir gamtinių dujų gavybos ir perdirbimo centras. Mašinų (naftos pramonės, medvilnės apdirbimo, medicininės įrangos, autobusų, staklių) gamyba, laivų ir vagonų remontas, juodoji ir spalvotoji metalurgija, metalo ir medienos apdirbimas, naftos chemijos, chemijos (dažų ir lakų, jodo, padangų, plastikų), farmacijos, elektrotechnikos, radiotechnikos, elektronikos (kompiuterių, integrinių grandynų), statybinių medžiagų, popieriaus, baldų, tekstilės (medvilnės, šilko, gelumbės, kilimų) ir trikotažo, odos ir avalynės, siuvimo, maisto (tabako, arbatžolių, vaisių ir daržovių, vyno, brendžio, vaisvandenių) pramonė. Kilimų audimo amatai.

Metropolitenas (nuo 1967; 28 km). Universitetai: Baku (įkurtas 1919), medicinos (įkurtas 1930), chazarų, Vakarų (abu įkurti 1991), technikos (iki 1993 politechnikos institutas), Kaukazo (įkurtas 1993), ekonomikos, kultūros ir meno. Mokslų akademija. Kosminių tyrimų, manuskriptų (įkurtas 1950) institutai.

Didžiausios bibliotekos: valstybinė, Mokslų akademijos, jaunimo. 9 teatrai, iš jų seniausias – Operos ir baleto (įkurta 1920). 2 filharmonijos. Cirkas.

Daugiau kaip 30 muziejų, iš jų svarbiausi – Nepriklausomybės (įkurtas 1919), menų (įkurtas 1920), istorijos, religijos istorijos, literatūros, Kaspijos jūros navigacijos istorijos, kilimų ir taikomosios tautodailės, teatro, kinematografijos, geologijos. Netoli Baku yra Apšerono draustinis, dendrologijos parkas (įkurtas 1926).

799

Baku architektūra

Baku istorija

Baku lietuviai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką