Baltijos Asamblėja
Báltijos Asamblja (Baltic Assembly), Lietuvos, Latvijos, Estijos parlamentų bendradarbiavimo organizacija.
Įkūrimas, nariai, veikla
Baltijos Asamblėjos emblema
Įkurta 1991 11 08 Baltijos Valstybių Tarybos nutarimu ir veikianti pagal 1993 10 31 įsigaliojusius Statutus. Būstinė Rygoje. Į Baltijos Asamblėją kiekvienos narės parlamentas pagal patvirtintas taisykles ir proporcinio politinio atstovavimo nacionalinėje delegacijoje principą patvirtina nuo 12 iki 16 parlamentarų (nacionalinė delegacija, įskaitant jos pirmininką ir pirmininko pavaduotoją). Delegacijos narių skaičius visą atitinkamo parlamento kadencijos laiką nesikeičia. Baltijos Asamblėjos veiklos pagrindinės kryptys: užsienio ir saugumo politika, žmogaus teisės, bendradarbiavimas aplinkos apsaugos, sveikatos apsaugos, kultūros ir kitose srityse, nacionalinių įstatymų derinimas su Europos Sąjungos teisės aktais.
Struktūra, bendradarbiavimas
Aukščiausia vadovaujamoji institucija – sesija (pirmoji įvyko 1992 Rygoje). Jos rengiamos 2 kartus per metus (pavasarį ir rudenį) rotacijos būdu vienoje iš valstybių. Į jas kviečiami vyriausybių nariai, kurie svarstomais klausimais gali po to priimti sprendimus. Baltijos Asamblėjos sesija tvirtina prezidiumą (organizuoja Batijos Asamblėjos darbą; jį sudaro kiekvienos nacionalinės delegacijos pirmininkas ir jo pavaduotojas, kuriuos skiria atitinkamos valstybės parlamentas), jo prezidentą (kiekvienos Baltijos Asamblėjos sesijos pabaigoje valstybės, kuri toliau pirmininkaus, delegacijos pirmininkas tampa Prezidentu ateinantiems kalendoriniams metams; pareigas perimantis Prezidentas savo funkcijas atlieka nuo einamųjų metų sausio 1 dienos) ir 2 viceprezidentus (jais tampa kitų dviejų nacionalinių delegacijų pirmininkai), nuolatinius komitetus (Ekonomikos, energetikos ir inovacijų, Gamtos išteklių ir aplinkosaugos, Sveikatos, socialinės gerovės ir šeimos reikalų, Švietimo, mokslo ir kultūros, Saugumo ir gynybos, Biudžeto ir kontrolės), laikinuosius komitetus (sudaromi atskiriems klausimams parengti), jų sudėtį ir sekretoriatą. Baltijos Asamblėjos sprendimai yra rekomendacinio pobūdžio.
Baltijos Asamblėja rengia ir bendrus posėdžius su Baltijos Ministrų Taryba (šių institucijų bendradarbiavimą numato 1994 06 13 Taline pasirašytas Lietuvos, Latvijos ir Estijos susitarimas dėl Baltijos parlamentų ir vyriausybių bendradarbiavimo; 2003 11 28 Vilniuje pasirašytas šį susitarimą papildantis Protokolas, kuriame nustatyta Baltijos Tarybos rengimo tvarka).
2023 Baltijos Asamblėjai ir Baltijos Ministrų Tarybai pirmininkauja Estija.
Įsteigti apdovanojimai
Siekiant skatinti literatūros, meno ir mokslo plėtojimą Baltijos šalyse, įvertinti ryškiausius laimėjimus šiose srityse ir skleisti juos kitose valstybėse, 1993 įsteigti Baltijos Asamblėjos apdovanojimai už literatūros, meno ir mokslo laimėjimus (skiriami kartą per metus už darbus per pastaruosius 3 metus). Nacionalinių Baltijos Asamblėjos delegacijų ir Prezidiumo sprendimu Baltijos valstybių bendradarbiavimui nusipelnę asmenys kiekvienais metais apdovanojami Baltijos Asamblėjos medaliais.
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė priima Baltijos Asamblėjos apdovanojimą (2018 01 22)
2271