Baltijos Valstybių Taryba
Báltijos Valstýbių Tarýba (angl. Council of the Baltic States), Estijos, Latvijos ir Lietuvos tarpparlamentinio ir tarpvyriausybinio bendradarbiavimo institucija. Įkurta 1990 05 12 Taline Estijos Aukščiausiosios Tarybos pirmininko A. Rüütelio iniciatyva.
1990 05 12 pasirašyta Estijos, Latvijos ir Lietuvos vienybės ir bendradarbiavimo deklaracija, kuri skelbė, kad atnaujinama 1934 Ženevos santarvės ir bendradarbiavimo sutartis (ja buvo įsteigta Baltijos antantė; sutartis neteisėtai anuliuota 1940 sovietų okupacinės valdžios kontroliuojamų vadinamųjų liaudies vyriausybių) ir steigiama Baltijos Valstybių Taryba. Priimtas bendras pareiškimas dėl Baltijos šalių narystės ESBO, išsiųsti laiškai Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentui G. H. W. Bushui ir SSRS prezidentui M. Gorbačiovui.
Baltijos Valstybių Tarybą sudarė valstybių parlamentų vadovai (ir po vieną jų pavaduotoją), vyriausybių vadovai ir užsienio reikalų ministrai. Sesijose paprastai dalyvaudavo ne visi nariai; nuolat dirbo ir valstybių vardu dokumentus pasirašydavo parlamentų vadovai. Baltijos Valstybių Tarybos sesijos vyko beveik kas mėnesį (kartais dažniau) paeiliui vienoje iš Baltijos šalių (pirmininkaudavo priimančiosios valstybės vadovas), jų metu buvo derinama šalių politika, priimami bendri dokumentai (valstybių tarptautinio pripažinimo, SSRS vykdomos ekonominės blokados, Raudonosios armijos išvedimo, 1991 Sausio tryliktosios įvykių). Vėliau nuspręsta Šiaurės Tarybos ir Beniliukso tarpparlamentinės tarybos pavyzdžiu atskirti parlamentų ir vyriausybių bendradarbiavimą. 1991 pabaigoje Baltijos Valstybių Tarybos nutarimu įkurta tarpparlamentinė Baltijos Asamblėja.
1992 pabaigoje Baltijos Valstybių Tarybos veikla nutrūko. Baltijos Valstybių Tarybos veiklą tęsia Baltijos Ministrų Taryba (įkurta 1994) ir trijų šalių prezidentų susitikimai.
L: Išvien: Baltijos Valstybių Taryba: 1990–1992 m. dokumentai Vilnius 1997.
127