baudžiamasis įsakymas
baudžiamàsis įsãkymas, baudžiamajame procese teismo priimamas nuosprendis nerengiant bylos nagrinėjimo teisme.
Sąlygos užbaigti procesą baudžiamuoju įsakymu
Dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu prokuroras surašo ne kaltinamąjį aktą, o pareiškimą, kurį kartu su visa ikiteisminio tyrimo medžiaga perduoda teismui pagal teismingumą.
Prokuroro sprendimas užbaigti procesą baudžiamuoju įsakymu gali būti priimamas dėl tų nusikalstamų veikų, už kurių padarymą konkrečiõs baudžiamojo kodekso normos sankcijoje numatyta galimybė paskirti švelnesnę nei laisvės atėmimo bausmę ir tik tuo atveju, jei kaltinamasis prisipažįsta įvykdęs nusikalstamą veiką ir atlygina ar pašalina (arba susitaria dėl atlyginimo ar pašalinimo) padarytą žalą.
Baudžiamasis procesas negali būti užbaigiamas baudžiamuoju įsakymu, jei konkrečios baudžiamojo kodekso normos sankcijoje kaip bausmė numatyta tik terminuotas laisvės atėmimas arba laisvės atėmimas iki gyvos galvos.
Apie proceso užbaigimą baudžiamuoju įsakymu informuojamas nukentėjusysis, kuris šį prokuroro sprendimą gali skųsti ikiteisminio tyrimo teisėjui.
Kaltinamojo pritarimas ar nepritarimas dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu nereikalingas, bet siekiant proceso efektyvumo ir ekonomiškumo paprastai siekiama jį gauti. Dėl šios priežasties baudžiamojo įsakymo priėmimo procesas gali būti vadinamas tam tikra prokuroro ir kaltinamojo susitarimo dėl greitesnio proceso pabaigimo ir priimtinos bausmės paskyrimo forma.
Prokuroro pareiškimas
Prokuroro pareiškime pateikiami kaltinamojo asmens duomenys, trumpai aprašomos jo galimai padarytos nusikalstamos veikos, nurodomi atsakomybę už padarytas nusikalstamas veikas nustatantys baudžiamieji įstatymai, išvardijami duomenys, kuriais grindžiamas kaltinimas, nurodoma siūloma bausmės rūšis ir dydis bei išdėstoma dėl to išsakyta kaltinamojo nuomonė. Jei kaltinamasis yra nepilnametis ir to reikia jo interesams apginti, tai kartu su prokuroro pareiškime įprastai nurodomais duomenimis teismui turi būti pateikiamas informacijos apie jo asmenybę, aplinką ir poreikius apsaugos, švietimo ir socialinės integracijos srityse apibendrinimas (nepilnamečio kaltinamojo individualus vertinimas).
Bylos nagrinėjimas teisme
Prokuroro pareiškimas dėl proceso užbaigimo baudžiamuoju įsakymu teismo neįpareigoja. Byla perduodama nagrinėti teisme, jei jis nustato, kad bylos aplinkybės nėra pakankamai aiškios ir kilusias abejones galima pašalinti tik nagrinėjant teisme. Teismas turi nutraukti baudžiamąjį procesą, jei nustato aplinkybes, dėl kurių procesas negalimas. Teismas t. p. gali prokuroro pareiškimą ir visą medžiagą grąžinti prokurorui tyrimui papildyti, jei nustato, kad pareiškimas neatitinka jam keliamų reikalavimų.
Baudžiamojo įsakymo turinys
Baudžiamajame įsakyme privalo būti sprendimas pripažinti kaltinamąjį kaltu, nurodyta skiriamos bausmės rūšis, dydis, t. p. sprendimai dėl turto konfiskavimo, išplėstinio turto konfiskavimo, draudimo naudotis specialia teise, kardomosios priemonės, nusikalstama veika padarytos žalos atlyginimo, daiktinių įrodymų likimo, proceso išlaidų atlyginimo. Baudžiamajame įsakyme privalo būti pateiktas išaiškinimas kaltinamajam dėl jo teisės reikalauti surengti bylos nagrinėjimą teisme.
Kaltinamojo teisės gavus baudžiamąjį įsakymą
Teismo priimtas baudžiamasis įsakymas turi būti įteikiamas kaltinamajam tiesiogiai ir pasirašytinai arba kitu baudžiamojo proceso normų nustatytu būdu. Kaltinamasis gali išreikšti savo nesutikimą dėl paskirtos bausmės, kuri gali būti mažesnė arba didesnė už tą, kurios siekė prokuroras. Tuomet baudžiamasis įsakymas neįsigalioja ir turi būti rengiamas bylos nagrinėjimas teisme, kuris iš esmės vyksta pagal proceso pirmosios instancijos teisme taisykles. Tokios bylos negali nagrinėti baudžiamąjį įsakymą priėmęs teisėjas.
Įsiteisėjęs baudžiamasis įsakymas negali būti skundžiamas apeliacine (apeliacija) arba kasacine (kasacija) tvarka.
Baudžiamasis įsakymas Lietuvoje
Lietuvoje 30–45 % baudžiamųjų bylų baigiama baudžiamuoju įsakymu.
-teismo baudžiamasis įsakymas
2238