baudžiamojo proceso teisė
baũdžiamojo procèso téisė, teisės šaka; visuma teisės normų, reguliuojančių ikiteisminio tyrimo institucijų, prokuratūros, teismų veiklą tiriant ir nagrinėjant baudžiamąsias bylas bei vykdant nuosprendį ir reglamentuojančių baudžiamojo proceso dalyvių teises ir pareigas.
Bendri bruožai
Baudžiamojo proceso teisės normos leidžia užtikrinti procesinių funkcijų, susijusių su tam tikru baudžiamojo proceso dalyvių vaidmeniu, vykdymą. Ikiteisminio tyrimo funkciją vykdo policija, kartais prokuratūra, specialiųjų tyrimų tarnyba ir kai kurios kitos valstybės institucijos, kaltinimo funkciją – prokuratūra, gynybos – gynėjas, nagrinėjimo teisme ir baudžiamosios bylos išsprendimo, arba teisingumo vykdymo, funkciją – teismas. Baudžiamojo proceso teisės normų tikslas – garantuoti kaltų asmenų išaiškinimą ir nubaudimą, baudžiamojon atsakomybėn patrauktam asmeniui – teisę į teisingą procesą, sudarant jam sąlygas gintis nuo pareikšto kaltinimo. Baudžiamojo proceso teisės normos įtvirtina garantijas, kad asmuo nepagrįstai nebus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.
Baudžiamojo proceso teisės pagrindinės normos ir principai: nekaltumo prezumpcija, teisingumas, kurį vykdo tik teismas, nagrinėjimo teisme viešumas, valstybinės kalbos vartojimas, garantuota teisė į gynybą, teisė į teisingą bylos nagrinėjimą nepriklausomame ir nešališkame teisme, asmens ir laisvės neliečiamumas (Lietuvoje įtvirtinti Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir Baudžiamojo proceso kodekse).
Kaip teisės šaka baudžiamojo proceso teisės ėmė formuotis 18 amžiuje Vakarų Europoje. Pirmasis baudžiamojo proceso kodeksas sudarytas 1808 Prancūzijoje.
Baudžiamojo proceso teisės raida Lietuvoje
Lietuvoje pirmosios baudžiamojo proceso teisės normos buvo išdėstytos didžiųjų kunigaikščių privilegijose, Kazimiero teisyne (1468), Pirmojo Lietuvos Statuto (1529) skyriuje Apie teismus ir teisėjus. 1864 buvo įvesti Rusijos teismų statutai, vėliau sujungti į vieną Baudžiamojo proceso įstatymą, kuris su nedidelėmis pataisomis iki 1940 galiojo ir Lietuvoje.
SSRS okupavus Lietuvą įvestas 1922 Rusijos Sovietų Federacinės Socialistinės Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas. 1961 priimtas LSSR baudžiamojo proceso kodeksas (galioja su pataisomis).
2002 03 14 Lietuvos Respublikos Seimas priėmė naują Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksą (įsigaliojo 2003).