bausmės vykdymo atidėjimas

bausms výkdymo atidėjmas, lygtnis nuteismas, baudžiamojo poveikio priemonė, kai nuteistajam atidėjus laisvės atėmimo bausmės vykdymą teismas nustato tam tikrus įpareigojimus.

Lietuvoje bausmės vykdymo atidėjimą reglamentuoja Baudžiamasis (2000, įsigaliojo 2003), Baudžiamojo proceso (2002, įsigaliojo 2003) kodeksai. Bausmės vykdymo atidėjimas gali būti taikomas asmeniui, nuteistam laisvės atėmimu už vieną ar kelis nesunkius ar apysunkius tyčinius nusikaltimus ne daugiau kaip 3 metams arba ne daugiau kaip 6 metams už dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus. Bausmės vykdymas gali būti atidedamas nuo 1 iki 3 metų teismui nusprendus, kad yra pakankamas pagrindas manyti, jog bausmės tikslai bus pasiekti be realaus bausmės atlikimo.

Atidėdamas paskirtos bausmės vykdymą, teismas nuteistajam paskiria vieną ar kelis įpareigojimus: atlyginti ar pašalinti nusikaltimu padarytą turtinę žalą, atsiprašyti nukentėjusio asmens, teikti jam pagalbą, kol šis gydosi, pradėti dirbti ar užsiregistruoti darbo biržoje, be teismo sutikimo nekeisti darbo vietos, pradėti mokytis, tęsti mokslą ar įgyti specialybę, gydytis nuo alkoholizmo, narkomanijos, toksikomanijos ar venerinės ligos (nuteistajam sutikus), be institucijos, prižiūrinčios bausmės vykdymo atidėjimą, sutikimo neišvykti iš gyvenamosios vietos ilgiau kaip 7 paroms. Teismas nustato laiką, per kurį nuteistasis privalo įvykdyti įpareigojimus. Nuteistojo elgesį bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu kontroliuoja pataisos inspekcija.

Pasibaigus bausmės vykdymo atidėjimo terminui inspekcija surašo teismui teikimą, kuriame charakterizuoja nuteistojo elgesį bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu, nurodo duomenis apie teismo įpareigojimų įvykdymą ir, jei nuteistojo elgesys atitinka Baudžiamojo kodekso reikalavimus (nepadarė naujų pažeidimų, nebuvo dėl to teismo įspėtas), prašo galutinai atleisti jį nuo bausmės. Teismas galutinai atleidžia nuteistąjį nuo bausmės įsitikinęs, kad ateityje jis laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikaltimų.

Nuteistajam bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu padarius kitų teisės pažeidimų, už kuriuos jam taikytos administracinės nuobaudos ar drausminio poveikio priemonės, teismas gali 1 metams pratęsti bausmės vykdymo atidėjimo terminą. Jei nuteistasis be pateisinamų priežasčių neįvykdė jam paskirtų įpareigojimų, pažeidinėjo viešąją tvarką, girtavo ar padarė kitus teisės pažeidimus, už kuriuos jam ne mažiau kaip 2 kartus taikytos administracinės nuobaudos arba drausminio poveikio priemonės, teismas inspekcijos teikimu įspėja jį, kad bausmės vykdymo atidėjimas gali būti panaikintas arba priima sprendimą panaikinti bausmės vykdymo atidėjimą ir vykdyti pagal nuosprendį paskirtą bausmę.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką