Belgijos gamta
Begijos gamtà
Belgijos gamtinis žemėlapis
Krantai. Reljefas
Belgijos šiaurės vakarinius krantus skalauja Šiaurės jūra. Kranto linijos ilgis 66 kilometrai. Belgija – aliuvinių lygumų kraštas (paviršiaus vidutinis aukštis 160 metrų). Pajūryje vietomis paviršiaus aukštis žemiau jūros lygio; smėlio kopos ir pakrantės pylimas atitveria nuo jūros polderius – buvusias pelkes ir lagūnas. Šiaurės vakaruose yra plokščia Flandrijos žemuma, šiaurėje – Kempeno žemuma; jų aukštis mažiau kaip 100 metrų. Jas dengia upinės ir jūrinės kvartero nuogulos. Belgijos paviršius pamažu aukštėja iš šiaurės vakarų į pietryčius ir pereina į kalvotas lygumas ir plynaukštes (Brabanto kalvas, Condrozo plynaukštę), Ardėnų aukštumą (joje yra aukščiausias Belgijoje Botrange’o kalnas, 694 metrai). Pačiuose Belgijos pietuose – Belgijos Lotaringijos molingos kuestos (didžiausias aukštis 465 metrai).
Ardėnų aukštumos kraštovaizdis (Semois upės slėnis)
Klimatas
Klimatas vidutinių platumų jūrinis ir pereinamasis (Ardėnuose) iš jūrinio į žemyninį. Žiemos švelnios, dažni rūkai (ypač Ardėnuose), vasaros vėsios. Pajūryje pučia drėgni vakarų ir pietvakarių vėjai. Sausio vidutinė temperatūra Oostendėje 3,5 °C, Briuselyje 2,5 °C, Ardėnuose –1 °C, liepos (atitinkamai) – 16,5 °C, 17,5 °C ir 15 °C, vidutinis metinis kritulių kiekis – 775 mm, 835 mm ir 1250 milimetrų. Briuselyje per metus būna vidutiniškai 150 lietingų dienų, Ardėnuose – iki 200.
Vidaus vandenys
Belgijos upės priklauso Šiaurės jūros baseinui. Svarbiausios upės: Masas ir jo intakas Sambre’as, Šeldė ir jos intakas Lysas. Žiemą jos neužšąla; laivuojamos. Upes jungia bei nuotėkį reguliuoja kanalų, šliuzų ir perpumpavimo stočių sistema.
vienas Belgijos kanalų
Dirvožemiai
Dirvožemiai daugiausia jauražemiai, išplautžemiai, rudžemiai.
Augalija
Belgija yra plačialapių miškų zonoje (natūralios augalijos mažai likę). Miškai užima 20 % Belgijos teritorijos (1998). Paplitę ąžuolynai ir bukynai, be to, auga skroblai, alksniai, beržai. Miškų daugiausia Ardėnuose. Flandrijai būdingas kultūrinis kraštovaizdis bokažas – laukai ir pievos suskirstyti į nedidelius plotus miškų ir krūmų juostomis, giraitėmis, sodais.
Gyvūnija
Veisiasi taurieji elniai, stirnos, šernai, kiaunės, kiškiai, iš paukščių – fazanai, kurapkos, slankos.
Aplinkos apsauga
Didžiausias Belgijoje gamtos rezervatas – Aukštųjų Fenų nacionalinis parkas (Hautes Fagnes National Park, plotas 45 km2, įkurtas 1957); kartu su Vokietijoje esančia dalimi sudaro Aukštųjų Fenų–Eifelio nacionalinį parką. Į Pasaulio paveldo sąrašą įtraukti Belgijos reliktiniai bukų miškai (2017; tarpvalstybinės saugomos teritorijos, Rytų Karpatų ir kitų Europos regionų pirmykščių bukų miškų, dalis). 9 Ramsaro konvencijos (Belgijoje įsigaliojo 1986) saugomos vietovės (plotas 469,44 km2).
Aukštųjų Fenų nacionalinis parkas
pajūrio kopos
2097
Belgijos konstitucinė santvarka
Belgijos partijos ir profsąjungos