bendróji téisė (angl. common law), teisė, pagrįsta teismo precedentais.

Atsiradimas ir raida

Pradėjo formuotis Anglijoje po normandų užkariavimų (1066) vietinių papročių ir teismų sprendimų pagrindu. Nuo 12 amžiaus plėtojosi daugiausia remiantis karališkųjų teismų (Iždo teismo / Court of Exchequer, Bendrųjų civilinių bylų teismo / Court of Common Pleas, Karaliaus suolo teismo / King’s Bench) precedentais. Bendrosios teisės pavadinimas kilo iš viduriniais amžiais Anglijoje vyravusios nuomonės, kad karaliaus teismo sprendimai pagrįsti bendrais visai karalystei papročiais. Byla galėdavo patekti į karališkuosius teismus tik tuo atveju, jei suinteresuotas asmuo gaudavo karaliaus (arba lordo kanclerio) įsakymą (writ), kuriame pagal nusistovėjusį pavyzdį teisėjui būdavo pavedama išnagrinėti ieškinį ir atkurti pažeistas ieškovo teises.

Dėl riboto įsakymų pavyzdžių skaičiaus bendroji teisė tapo pernelyg formali ir nelanksti, todėl 15 amžiaus pabaigoje buvo įkurtas Lordo kanclerio teismas, kuris savo nuožiūra sprendė bylas. Šių sprendimų pagrindu susiformavo teisingumo teisė (equity). Esant kolizijai tarp jos ir bendrosios teisės, turėjo būti taikoma teisingumo teisė. Iki 1873 buvo atskiri teisingumo teisės ir bendrosios teisės teismai.

1873–75 modernizuojant teisės sistemą įkurtas Aukščiausiasis Teismas, kurį sudaro Aukštasis ir Apeliacinis teismai, taiko abi teises, tačiau skirtingose teisės srityse (remiantis bendrąja teise, nagrinėjamos baudžiamosios bylos, dauguma civilinių bylų, kylančių iš sutarčių; remiantis teisingumo teise – bylos dėl nekilnojamojo turto, paveldėjimo ir kitos) ir pagal skirtingas procedūras. Be bendrosios teisės ir teisingumo teisės, labai svarbi yra statutinė teisė, tai yra Anglijos karaliaus, nuo 13 amžiaus – ir parlamento, išleistų teisės aktų visuma. Dabar bet kuris precedentas gali būti panaikintas parlamento aktu, tačiau joks teismas negali pakeisti parlamento įstatymo.

Paplitimas

Bendroji teisė plačiausiai taikoma reguliuojant kai kuriuos civilinės teisės institutus (sutarčių, prievolių dėl žalos padarymo ir kitus). Bendroji teisė galioja Didžiojoje Britanijoje (išskyrus Škotiją), su kai kuriais skirtumais – Jungtinėse Amerikos Valstijose (išskyrus Luizianos valstiją), Kanadoje (išskyrus Kvebeko provinciją), Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir kitose valstybėse, buvusiose Anglijos kolonijomis ir perėmusiose jos teisės sistemą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką