Beniliuksas
Beniliukso vėliava
Beniliùksas (Benelux), Beniliùkso sjunga, iki 2008 Beniliùkso ekonòminė sjunga, Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo ekonominė ir muitų sąjunga.
Beniliukso pavadinimas kilo iš sąjungos šalių pavadinimų (Belgija, Nyderlandai, Liuksemburgas).
Veikla
Beniliukso tikslai – plėtoti bendrąją šalių rinką, koordinuoti ekonominę ir socialinę politiką, liberalizuoti darbo jėgos migraciją, prekių, paslaugų ir kapitalo judėjimą, siekti tvariosios plėtros.
Beniliukso šalyse panaikinti vidiniai importo muitai ir dauguma importo kvotų, sumažinti pridėtinės vertės mokesčiai ir įvesta bendra akcizinių rinkliavų sistema, standartizuoti pašto ir transportavimo tarifai, panaikinta vidinė pasų kontrolė, sienų kontrolė.
Institucijos
Vadovaujamoji institucija – Ministrų komitetas (sudarytas iš šalių vyriausybių narių).
Kitos institucijos – Generalinis sekretoriatas Briuselyje, 7 nuolatiniai komitetai, konsultacinė tarpparlamentinė taryba, arbitražo kolegija, Beniliukso Teisingumo teismas, Beniliukso intelektinės nuosavybės organizacija, įvairios specialiosios komisijos.
Beniliukso institucijų oficialios kalbos – olandų ir prancūzų.
Istorija
1922 buvo įkurta Belgijos ir Liuksemburgo muitų ir prekybos sąjunga. 1944 09 05 pasirašyta Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo Muitų sąjungos sutartis (įsigaliojo 1948 01 01). 1953 07 24 pradėta koordinuoti šalių ekonominę ir socialinę politiką bei užsienio prekybą. 1954 07 08 iš dalies liberalizuotas kapitalo judėjimas. 1957 03 20 pasirašyta sutartis darbo jėgos migracijai palengvinti.
Beniliuksas įkurtas 1958 02 03 Hagos sutartimi (įsigaliojo 1960 01 01). Sutartis sudaryta 50 metų laikotarpiui, 2008 atnaujinta neribotam laikui. Beniliuksas išliko ir Europos Sąjungoje; ekonominė sąjunga ir kiti integracijos siekiai toliau įgyvendinami Europos Sąjungos sistemoje.