beržas
béržas (Betula), beržinių (Betulaceae) šeimos medžių ar krūmų gentis. Žinoma apie 65 rūšys. Auga Šiaurės pusrutulio vidutinio ir šalto klimato srityse, subtropikų kalnuose.
Beržas yra šviesomėgis, atsparus sausrai ir šalčiui, nereiklus dirvožemiui. Žievėje esantis betulinas duoda baltą spalvą. Lapai paprasti, kiaušiniški ar rombiški, dantyti, pliki ar plaukuoti. Žiedai vienalyčiai, susitelkę į žirginius. Kuokelinių žiedų užuomazgos susidaro vasarą ūglių galuose, žiemoja. Piestelinių žiedų žirginiai išauga prieš pat žydėjimą ūglių šonuose. Žydi lapams skleidžiantis. Vaisius – vienasėklis sparnuotas riešutėlis, subręsta vasaros pabaigoje ar rudens pradžioje.
karpotasis beržas
beržo šakelės
Pavasarį iš beržo leidžiama sula. Beržo mediena tvirta, balsva, vidutiniškai kieta. Iš jos gaminami baldai, fanera. Iš tošies gaunama rauginių medžiagų, deguto. Vaistinei žaliavai renkami beržo pumpurai (turi daug flavonoidų, rauginių medžiagų). Iš beržo lapų gaunami gelsvai žali dažai.
Lietuvoje savaime auga 4 rūšys: karpotasis beržas (Betula pendula), plaukuotasis beržas (Betula pubescens), liekninis beržas (Betula humilis), beržas keružis (Betula nana); auginamos kelios nevietinės beržo rūšys.
beržo žydinti šakelė
858