beuodegiai varliagyviai
beuodẽgiai varliãgyviai (Anura), varliagyvių (Amphibia) klasės būrys. Apie 7400 dabartinių ir 84 iškastinių rūšių (sudaro apie 88 % visų varliagyvių rūšių); Lietuvoje 11 rūšių. Paplitę visuose žemynuose (išskyrus Antarktidą).
Kūno ilgis 7 mm (siauraburnės varlės Paedophryne amauensis) – 32 cm (varlės Conraua goliath). Beuodegių varliagyvių liemuo trumpas ir platus, šonkaulių yra tik liekanos, kaklas neryškus, porinės galūnės gerai išsivysčiusios (užpakalinės didesnės, jomis šokinėjama). Chorda (suaugėlių) rudimentinė, uodegos nėra, jos slankstelių užuomazgos susiliejusios į kaulinę lazdelę – urostilį. Akys išsprogusios, pridengtos vokais. Kiaušiniai apvaisinami ir vystosi vandenyje, vidinis apvaisinimas pasitaiko labai retai: Ascaphus, gyvavedės rupūžės (Nectophrynoides). Beuodegių varliagyvių lerva yra buožgalvis. Suaugėliai neturi nei išorinių žiaunų, nei žiaunų plyšių, kvėpuoja plaučiais ir oda. Turi vidinę ir vidurinę ausį su būgneliu. Gyvena sausumoje (išskyrus pipas, gyvenančias vandenyje) ant žemės ir medžių, kartais įsirausę. Skirstomi į pobūrius pagal stuburo ir pečių juostos sandarą, šonkaulių išsivystymą ir buožgalvių ypatybes.
varlės skraiduolės (Rhacophorus nigropalmatus)
Amficelinių (Amphicoela) pobūriui priklauso primityviausi dabartiniai beuodegiai varliagyviai glotniakojės varlės – patinai turi rudimentinę uodegą arba jos raumenų liekanas. Opistocelinių (Opisthocoela) pobūriui priklauso kūmutės, rupūžės bobutės, pipinės; slanksteliai įgaubti iš užpakalio, turi trumpus laisvus šonkaulius. Anamocelinių (Anamocoela) pobūriui priklauso česnakinės rupūžės; kryžkaulis suaugęs su urostiliu arba sunertas su juo tik vienu gumburu, nėra laisvų šonkaulių. Procelinių (Procoela) pobūriui priskiriama 3 šeimos: rupūžės, medvarliniai ir ilganosės varlės; jų kryžkaulis dviem gumburais sunertas su urostiliu, nėra laisvų šonkaulių. Diplasiocelinių (Diplasiocoela) pobūriui priklauso daugiausia beuodegių varliagyvių rūšių; jį sudaro 3 šeimos: varlės, siauraburnės varlės (Brevicipitidae) ir irklakojės varlės; jų kryžkaulio slankstelis iš priekio išgaubtas, iš užpakalio dviem gumburais sunertas su urostiliu, šonkaulių nėra.
Beuodegiams varliagyviams priskiriami iškastiniai Proanura būrio atstovai, rasti Šiaurės Madagaskare, apatinio triaso sluoksniuose.
-varliagyvis; -varlės skraiduolės