„Boko Haram“, oficialiai Suntų pamokslãvimo ir šveñtojo kãro grùpė, Vakarų Afrikoje (pirmiausia Šiaurės Rytų Nigerijoje, t. p. Nigeryje, Čade ir Kamerūne) veikianti ginkluota musulmonų revaivalistų draugovė, siekianti iš savo veikimo teritorijos išguiti vakarietiškas vertybes ir gyvenseną.

Veiklos metodai ir ideologija

Boko Haram veikla pasižymi drastiškais ginkluotais išpuoliais tiek prieš valdžios ir vyriausybines jėgos struktūras (kariuomenę, policiją, vietinius valdžios organus), tiek prieš civilius ir civilinės paskirties institucijas (švietimo įstaigas, studentus, moksleivius, mokytojus). Plačiai vartojamas pavadinimas Boko Haram yra hausų kalbos žodžio boko (netikras, dirbtinis, suprantamas kaip vakarietiško tipo švietimas, vakarietiškos vertybės) ir arabų kalbos žodžio charam (uždraustas, draustinas) junginys, populiariai nusakantis Boko Haram poziciją – bodėjimąsi ir pasipriešinimą vakarietiško tipo švietimo sistemai ir vertybėms, diegiamoms modernioje Nigerijos valstybėje.

Susikūrimas ir veiklos pradžia

Boko Haram susikūrė 2002 musulmonų kilmės gyventojų dominuojamuose Nigerijos šiaurės rytuose (Borno valstijoje) kaip konservatyvus puristinis musulmonų revaivalistų judėjimas, pagrindiniu savo tikslu skelbiantis vietinės musulmonų visuomenės reislamizavimą. Judėjimo įkūrėjas yra jaunas vietinis musulmonų pamokslautojas Mohamedas Jusufas jis buvo įkvėptas Afganistano Talibano ideologijos ir veiksmų (pradiniame savo veiklos etape Boko Haram net naudojo Talibano vėliavą) bei šiaurinėse Nigerijos valstijose nuo 2000 vykstančio islamo teisės diegimo į visuomeninį gyvenimą vajaus. Spartus judėjimo radikalizavimasis patraukė Nigerijos valdžios dėmesį, kuri ėmėsi prevencinių ir kardomųjų priemonių prieš judėjimo narius. Tai paskatino judėjimą peraugti į ginkluotą draugovę, kurios veikimo būdas apėmė ir teroristinius veiksmus.

Nepaisant Nigerijos vyriausybės pastangų sunaikinti Boko Haram, po pirmųjų pralaimėjimų ir praradimų (2009, per vadinamąjį Boko Haram sukilimą keliose Nigerijos šiaurės rytų valstijose policijos nuovadoje nužudytas Mohamedas Jusufas) Boko Haram atsitiesė ir išvystė plačią teroro kampaniją, kuri pasiekė ir šalies sostinę Abudžą, kur 2011 Boko Haram susprogdino Jungtinių Tautų vietinę būstinę. Spėjama, kad tuo metu Boko Haram pradėjo suartėti ar net bendradarbiauti su al Kaidos atšaka Afrikoje, vadinamąja al Kaida islamiškame Maghribe. Bene žinomiausias Boko Haram išpuolis yra 276 merginų moksleivių, kurių dauguma buvo krikščionės, pagrobimas iš jų mokyklos Chiboke (Borno valstija) 2014. Dalis pagrobtųjų merginų prievarta ištekintos už Boko Haram narių, dalis tebelaikomos dingusiomis.

protestas prie Nigerijos ambasados Vašingtone dėl merginų moksleivių pagrobimo (2014 05 06)

Veikla nuo 2014

2014 Boko Haram sugebėjo laikinai perimti į savo į kontrolę gana didelę dalį Borno valstijos ir kai kurias kaimyninių valstijų teritorijas. 2015 Boko Haram paskelbė lojalumą Sirijos ir Irako teritorijose įsitvirtinusiai Islamo valstybei, tačiau 2016, po vidinių vadovybės nesutarimų, originalioji Boko Haram atsiskyrė nuo vadinamosios Islamo valstybės Vakarų Afrikos provincijos, su kuria santykiai tolydžio prastėjo, kol 2021 dvi draugovės pradėjo tarpusavio ginkluotą kovą. Jos metu, kaip spėjama, žuvo ilgametis Boko Haram lyderis, judėjimo įkūrėjo įpėdinis Abubakaras Šekau.

Nigerijos kariuomenės operacija prieš Boko Haram (2016 03 29)

Nigerijos kariuomenei koordinuojant operacijos veiksmus su kaimyninėmis šalimis ir atnaujinus kovą prieš Boko Haram, ši iki 2015 pabaigos prarado kontroliuojamas teritorijas, o per kelerius kitus metus nustojo aktyviai veikti Nigerijos teritorijoje. Nors žvalgybos skelbiamoje informacijoje pabrėžiama, kad Boko Haram nėra visiškai sunaikinta ir vis dar rengia teroristinius išpuolius, turimi duomenys leidžia daryti išvadą, kad Boko Haram grėsmė nacionaliniam Nigerijos saugumui yra ženkliai sumažėjusi. Vis dėlto 2020–21 Boko Haram vardu buvo suorganizuota nemažai išpuolių gretimose šalyse – Čade, Nigeryje, Kamerūne, kur Boko Haram ar jai giminingos ginkluotos draugovės kelia vis didesnę grėsmę tų šalių nacionaliniam saugumui.

Aukos

Skaičiuojama, kad per Boko Haram susidūrimus su Nigerijos kariuomene žuvo dešimtys tūkstančių žmonių, daugiau nei 2 mln. buvo priversti laikinai palikti savo namus ir tapti vidaus pabėgėliais ar glaustis gretimose šalyse. Žuvusiųjų kovos veiksmuose, susijusiuose su Boko Haram veikla, skaičiai kaimyninėse šalyse jau siekia šimtus.

844

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką