bombónešis, kovos lėktuvas, naikinantis taikinius bombomis, raketomis ar torpedomis.
Rūšys ir įranga
strateginis bombonešis B‑52H (Jungtinės Amerikos Valstijos)
Pagal paskirtį bombonešiai skirstomi į taktinius ir strateginius (tolimojo skraidymo ir tarpžemyninius). Taktiniai bombonešiai naikina taikinius operatyvinėje taktinėje fronto gilumoje, strateginiai – giliame priešininko užnugaryje. Tarpžemyniniai bombonešiai gali naikinti taikinius bet kuriame Žemės paviršiaus taške. Bombonešis yra monoplanas. Turbosraigtinio bombonešio sparnai yra trapecijos, turboreaktyvinio (viršgarsinio) – strėlės arba trikampio formos. Bombonešio liemenyje įrengtos sekcijos bomboms (raketoms, torpedoms), kabinos 4–10 žmonių įgulai, įtaisyti degalų bakai (degalai sudaro 40–60 % visos lėktuvo kilimo masės), įranga degalams įpilti. Τuri radioelektroninę įrangą, kompiuterių, kurie valdo skrydį, išveda bombonešį į taikinio rajoną, aptinka taikinį, nutaiko ir numeta bombas (paleidžia į taikinį raketas), sugrąžina bombonešį į savo aerodromą.
Istorija
Pirmą kartą bombonešis buvo panaudoti 1911 per Italijos–Turkijos karą. Bombonešis, kaip kovos lėktuvas, galutinai susiformavo per I pasaulinį karą. Atsiradus branduoliniui ginklui pradėta intensyviai kurti šį ginklą nešti galinčius bombonešius. Bombonešiai buvo naudojami II pasaulinio karo metu masiniam bombardavimui tiek fronte, tiek naikinant priešininko pramonės objektus, naftos telkinius, transporto mazgus. Per 1945 02 13 Sąjungininkų bombonešių antskrydį buvo beveik visiškai sunaikintas Dresdenas. 1945 08 06 Jungtinės Amerikos Valstijos bombonešiu numetė pirmąją atominę bombą ant Hirosimos.
bombonešis TORNADO GR 1B (Didžioji Britanija)
Lietuvoje
lengvasis bombonešis ANBO VIII (1939)
Lietuvos karo aviacijos pirmieji bombonešiai buvo 1919 02 27 Vokietijoje pirkti aštuoni LVG C.VI tipo kariniai lėktuvai, skirti žvalgybai ir bombardavimui. Šie lėktuvai galėjo gabenti iki 120 kg bombų. 1919 04 04 Lietuvos karo aviacijos bombonešiais pirmą kartą bombarduotos Raudonosios armijos pozicijos tarp Jonavos ir Ukmergės, Ukmergės ir Panevėžio. Bombonešiai buvo naudojami kovose su bermontininkais ir Lenkija dėl Vilniaus. Aviacijos dirbtuvėse Kaune, Fredoje, buvo pagaminta keletas ANBO serijos lėktuvų, kurie galėjo būti naudojami ir kaip bombonešiai: ANBO‑IV (1932), ANBO‑41 (1937) ir lengvasis bombonešis ANBO VIII (1939); jis buvo pagamintas tik vienas.
1784
1768