Botsvanos konstitucinė santvarka
Botsvãnos konstitùcinė sántvarka
Aukščiausiosios valdžios institucijos
Botsvana – parlamentinė respublika. Nuo 1966 09 30 galioja 1965 Konstitucija (taisyta keletą kartų, paskutinį kartą 2006). Prezidentas yra valstybės ir vyriausybės vadovas bei karinių pajėgų vyriausiasis vadas.
Botsvanos parlamento pastatas Gaborone (2016)
Įstatymus leidžia prezidentas ir dvejų rūmų parlamentas, kurį sudaro Nacionalinis Susirinkimas (National Assembly) ir Vyriausiųjų Rūmai (House of Chiefs). Prezidentą 5 metams ir ne daugiau kaip 2 kadencijoms renka Nacionalinis Susirinkimas. Prezidentu gali būti ne jaunesnis kaip 30 metų asmuo. Nacionalinį Susirinkimą sudaro pirmininkas, generalinis prokuroras ir 63 nariai (57 nariai renkami tiesioginiais visuotiniais rinkimais, 6 renka Nacionalinis Susirinkimas iš prezidento pasiūlyto sąrašo). Nacionalinio Susirinkimo kadencija – 5 metai. Vyriausiųjų Rūmai yra Nacionalinio Susirinkimo patariamoji institucija. Juos sudaro 35 nariai (8 svarbiausių genčių vadai, 22 renka genčių vadai, 5 skiria prezidentas). Vykdomoji valdžia priklauso prezidentui ir Ministrų kabinetui. Ministrų kabinetą sudaro pirmininkas, vicepirmininkas ir 14 ministrų, prezidento skiriamų iš Nacionalinio Susirinkimo narių. Kabinetas atskaitingas Nacionaliniam Susirinkimui.
Vietos valdžia
Vietos savivaldos institucijos – apygardų ir miestų tarybos – renkamos.
Teismų sistema
Teismų sistemą sudaro Aukštasis Teismas Lobatsėje ir jo skyriai Francistowne, Apeliacinis teismas ir magistratų teismai apygardose.
Nacionalinė šventė
Nacionalinė šventė – rugsėjo 30 – Nepriklausomybės diena.
2271
Botsvanos partijos ir profsąjungos