boulingas
boulingas
bòulingas (angl. bowling < bowl – rutulys), sportinis ir laisvalaikio žaidimas, kuriame žaidėjas, ridendamas rutulį horizontaliu medžio taku arba jį mesdamas, stengiasi numušti tam tikra tvarka sustatytus kėglius arba numesti rutulį kuo tiksliau į reikiamą tašką. Skirstomas į uždarų patalpų (yra kelios rūšys – dešimties, devynių, šešių, penkių kėglių ir kitų rūšių) ir lauko (žolės kamuolys, bočia, petankė) boulingą. Dauguma uždarų patalpų boulingo rūšių žaidžiama ant plokščio medinio ar medžio imitacijos takelio, kurio plotis 104–107 cm, ilgis 18,87 metro. Rutulio masė 4,53–7,26 kg, jo paviršiuje yra 2–3 įdubimai pirštams. Standartiniai kėgliai būna 38,1 cm aukščio ir 12,06 cm skersmens, sveria 1,53–1,64 kg, gaminami iš medžio šerdies ir padengiami plastiku arba gaminami iš plastiko. Žaidžiant kėgliai sustatomi į trikampį taip, kad kraštinės ilgis būtų 91,44 centimetro. Populiariausias yra amerikietiškas dešimties kėglių boulingas, mėgėjų ir profesionalų žaidžiamas visame pasaulyje. Lauko boulingas žaidžiamas pievelėje. Žaidėjai meta rutulį, stengdamiesi numesti jį kuo tiksliau į reikiamą tašką.
Istorija
Boulingas yra seniausias sportinis žaidimas su apskritu įrankiu ir laikomas antrąja seniausia (po šaudymo iš lanko) sportinės veiklos rūšimi. Ankstyviausios žinomos boulingo formos žaistos senovės Egipte. Buvo žaidžiamas vejoje, rutulius atstojo nudailinti akmenys. Vėliau kamuoliai buvo gaminami naudojant grūdų lukštus, padengtus oda ir surištus virvele. Viduramžiais žaidimas paplito visoje Europoje (daugiausia Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse). 1299 Southamptone, Anglijoje, buvo pastatytas seniausias išlikęs boulingo aikštynas. Žaidimo aikštelės paviršius dažniausiai būdavo padengiamas pelenais arba išklojamas moliu, specialiai apdorotu iki kietumo, panašaus į betono. 1455 Londono vejos boulingo takai pirmą kartą buvo uždengti stogu, todėl boulingą buvo galima žaisti bet kokiu oru. Anglijos karalius Henrikas VIII buvo aistringas bouilingo žaidėjas. 1511 jis uždraudė žaisti boulingą žemesnėms visuomenės klasėms ir įvedė mokestį už privačius takelius, kad galėtų žaisti tik turtingieji.
Kėglių boulingą W. Irvingas 1819 pirmą kartą paminėjo amerikiečių literatūroje. 1848 Škotijoje įvestos pagrindinės boulingo taisyklės. Žaidimą Jungtinėse Amerikos Valstijose išplatino iš Vokietijos ir Danijos atvykę naujakuriai.
boulingas (1919)
1875 vietiniai Niujorko klubai įkūrė Nacionalinę boulingo asociaciją (angl. National Bowling Association), siekdami standartizuoti 10 kėglių boulingo taisykles, nustatyti rutulio dydį ir atstumą tarp pražangos linijos ir kėglių, tačiau nepavyko susitarti; taisykles ir standartus 1895 sukūrė Amerikos boulingo kongresas (angl. American Bowling Congress). 1916 įkurta Nacionalinė moterų boulingo asociacija (angl. Women’s National Bowling Association). 1952 buvo pademonstruotas automatinis kėglių statytuvas, kurį sukūrė G. Smithas (Jungtinės Amerikos Valstijos), dar vėliau buvo sukurti poliesterio ir uretano rutuliai. 8 dešimtmečio pradžioje boulingas išplito Japonijoje, vėliau išpopuliarėjo kitose Azijos vietovėse (Honkonge, Tailande, Singapūre, Indonezijoje).
Pirmosios tarptautinės varžybos buvo surengtos 1891 Hanoveryje. Pirmasis pasaulio boulingo turnyras 1954 vyko Helsinkyje, pirmasis Europos čempionatas – 1962 Besançone (Prancūzija). 1965 įkurta Europos boulingo federacija (angl. European Tenpin Bowling Federation). Pasaulio turnyrai vyksta 3 zonose – Amerikos, Europos ir Azijos. 1988 Seulo ir 2004 Atėnų vasaros olimpinėse žaidynėse boulingas buvo pripažintas parodomąja sporto šaka.
Boulingas Lietuvoje
SSRS okupacijos metais boulingas buvo uždraustas kaip kapitalistinis žaidimas. 1994 12 27 Kaune Juozas Nevidauskas įrengė pirmąją boulingo salę. 1996 Vilniuje buvo atidaryta antroji boulingo salė, kurioje buvo sumontuoti boulingo takeliai, kėglius joje statydavo virveliniai boulingo agregatai. Tais pačiais metais buvo įkurta Lietuvos boulingo federacija (iki 2003 Lietuvos kėglių federacija) ir vyko pirmasis Lietuvos boulingo čempionatas, kuriame pirmaisiais čempionais tapo J. Rekšytė ir A. Mockus. 1997 federacija tapo Pasaulio kėglių federacijos (pranc. Fédération Internationale des Quilieurs, FIQ) ir Pasaulio dešimties kėglių asociacijos (angl. World Tenpin Bowling Association, WTBA) nare. Vilniuje 1998 buvo atidarytas Žirmūnų boulingo klubas. 1999 Lietuvos boulingo rinktinė pirmą kartą dalyvavo pasaulio boulingo čempionate Jungtiniuose Arabų Emyratuose. 2007 Vilniuje surengtas pirmasis tarptautinis sertifikuotas Lietuvos federacijos taurės turnyras (rengiamas kasmet), t. p. organizuojami Lietuvos boulingo čempionatai, turnyrai ir kitos varžybos. Žymiausi boulingo žaidėjai: Ž. Perminas, L. Sasnauskas, R. Tumilevičiūtė, K. Sergejevas ir kiti.
boulingo kėgliai, rutulys ir bateliai
2564