brekas (angl. breaking – laužymas), gatvės šokių sportinis stilius, susiformavęs 20 amžiaus antroje pusėje Jungtinėse Amerikos Valstijose afroamerikiečių ir Amerikos indėnų genčių ritualinių šokių ir kovos menų pagrindu. Perteikė grubų to meto Amerikos miestų gatvės gyvenimą. Šokio technikos pradininku laikomas jamaikietis Koolas Hercas (g. 1955). Ji apima stilizuotus kojų ir atletiškus kūno judesius, tokius kaip nugaros ar galvos sukimas, t. p. įtraukiama kovos menų ar gimnastikos judesių. Breiko šokėjai yra vadinami breikeriais, jie skiriami į breiko vaikinus (Bboys) ir breiko merginas (Bgirls). Paprastai breikeriai vadinami ne tikraisiais vardais, bet turi reikšme jiems artimus slapyvardžius. Pasaulyje vyksta daug breiko turnyrų, kartais keli turnyrai sujungiami į varžybų serijas. 2020 Tarptautinis olimpinis komitetas patvirtino, kad breikas yra olimpinė sporto šaka. Nuo 2021 Pasaulio sportinių šokių federacija (angl. World DanceSport Federation, WDSF) atskirai skaičiuoja breikerių vaikinų ir merginų pasaulio reitingus, rengia įvairaus lygio varžybas, pasaulio ir žemynų čempionatus.

breikeris

Breiko elementai

Breikas daugiausia yra improvizacinis šokis, jam būdinga energija, akrobatiškumas, kūrybiškumas, humoro elementai. Breiko judesiai skirstomi į 4 grupes.

Toprock – šokio dalis, kai judesiai atliekami vertikalioje stovėsenoje; šokėjai jais ne tik pradeda šokį, bet šokdami kartais vėl prie jų sugrįžta.

Foorwork – kojų judesiai atliekami ant grindų, liečiant žemę ir kojomis, ir rankomis; paprasčiausi judesiai atliekami pėdomis ir delnais, sudėtingesni – keliais ir alkūnėmis.

Power Moves – jėgos judesiai, reikalaujantys greičio, jėgos, ištvermės, lankstumo – tai įvairūs sukiniai, akrobatiniai triukai; yra vieni sunkiausių breiko judesių, labai palankiai vertinami žiūrovų.

Freezes – judesiai, primenantys nuotraukai būdingą sustingimą; jie naudojami muzikos ritmui paryškinti arba tam tikrai judesių sekai pabaigti, dažnai jais užbaigiamas šokis ar šokio choreografijos dalis.

Pasaulio (ir Lietuvos) sportinių šokių federacijų organizuojamose varžybose breiko pasirodymai yra vertinami pagal 5 kriterijus: techniką, judesių pateikimą, originalumą, atlikimą ir muzikalumą. Breiko pasirodymai ir varžybos vyksta dvikovų (angl. battles) arba šifrų (angl. cyphers) formatu. Juose dalyvauja solo šokėjai, duetai, komandos.

Istorija

Apie 1970 susiformavo ir paplito tarp afroamerikiečių Bronkso rajone, Niujorke. 1980–90 paplito kitose pasaulio šalyse. Breiko populiarumui didelės įtakos turėjo muzikos kūriniai (pvz., to meto amerikiečių disko žvaigždės Jameso Browno, 1933–2006, kuriama muzika), t. p. kino filmai, kuriuose įamžinti judesiai tapo iki šiol populiariomis breiko šokio figūromis (pvz., filmai su Honkongo kilmės amerikiečių aktoriumi Bruceʼu Lee, 1940–73, kurio naudojamų kovos judesių nemažai buvo perimta breiko šokėjų). 2018 breikas buvo įtrauktas į jaunimo olimpines žaidynes Rio de Žaneire, jis įrašytas ir į 2024 Paryžiaus olimpinių žaidynių programą. Breikas padarė didelę įtaką šiuolaikinio šokio stiliams, sukurta daug vaizdo įrašų, t. p. breiko šokėjai dažnai pasirodo populiarių atlikėjų, pvz., Britney Spears, koncertuose.

Breikas Lietuvoje

breikeris šoka breiką

Pradėjo populiarėti apie 1985. Palangoje 1986 buvo surengtas pirmasis breiko festivalis. Tais pačiais metais tokie festivaliai buvo surengti Rygoje ir Taline. Visos trys Baltijos šalys tuo metu buvo okupuotos Sovietų Sąjungos, todėl jų šokėjai laikomi breiko pradininkais tuometinėse sovietinėse respublikose. Sutapatinant ir susiejant breiko kilmę su neturtingų juodaodžių amerikiečių protestu prieš tariamą kapitalistinio pasaulio galingųjų savivalę, šis šokis buvo priimtinas sovietinei ideologijai, nors šokio propaguotojams jau tada breikas siejosi su Vakarų pasaulio vertybėmis ir maištu prieš sovietinę santvarką. 1986 G. Abarius ir Gintaras Zdebskis (1960–2024) parašė dainą Keistas šokis (kai kuriuose šaltiniuose vadinama Nepažįstamas šokis), kurią atliko ir vaizdo klipe breiką šoko Egidijus Sipavičius.

breiką šoka Dominika Banevič (Bgirl Nicka)

2019 Lietuvos sportinių šokių federacijoje buvo įsteigta Breiko lyga, suvienijusi Lietuvos breikerius ir pradėjusi organizuoti nacionalinius breiko čempionatus, kitas breiko varžybas Lietuvoje. Nuo 2019 Lietuvos breiko vaikinų čempionais yra tapę Alfredas Kirjanovas (Bboy Bait), Denis Ščiglo (Bboy Deni), Egidijus Gutauskas (Bboy Aegis), Rokas Šaltenis (Bboy Rukus). 2023 pasaulio, Europos ir Lietuvos breiko čempionės titulą yra pelniusi Dominika Banevič (Bgirl Nicka), ji t. p. iškovojo galimybę dalyvauti 2024 Paryžiaus olimpinėse žaidynėse ir jose iškovojo sidabro medalį.

3288

-breikingas; -Dominika Banevič

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką