BRICS, vienų didžiausių pasaulio šalių organizacija, įsteigta 2009. Pavadinta pagal pirmųjų narių pavadinimų anglų kalba (Brasil, Russia, India, China, South Africa) pirmąsias raides. BRICS tikslas – gerinti pasaulinę ekonominę padėtį, reformuoti finansų institucijas, stiprinti bendradarbiavimą, siekti, kad besivystančios šalys kuo daugiau įsitrauktų į pasaulinius reikalus ir kad būtų įvesta nauja stabili pasaulinė rezervinė valiuta, nes esą dėl didelių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prekybos ir biudžeto deficitų JAV doleris nebegali atlikti pagrindinės pasaulio valiutos funkcijos. BRICS šalys yra didžiausios pasaulio ekonomikos ir besivystančios industrializuotos valstybės, darančios didelį poveikį regioniniams ir pasauliniams reikalams (ypač ekonominiams). BRICS organizacija laikoma Didžiojo septyneto varžove. 2024 BRICS šalys užėmė apie 27 % pasaulio ploto, jose gyveno apie 43 % pasaulio gyventojų, jų BVP sudarė apie 35 % pasaulio BVP.

2006 Brazilijos, Rusijos, Indijos ir Kinijos atstovai susitiko Niujorke ir subūrė BRICS (tada ji buvo vadinama BRIC). Pirmasis oficialus susitikimas įvyko 2009 Jekaterinburge. 2010 prie organizacijos prisijungė Pietų Afrikos Respublika, 2024 – Egiptas, Etiopija, Iranas, Jungtiniai Arabų Emyratai.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Kinijos prezidentas Si Dzinpingas, Brazilijos prezidentas Jairas Bolsonaro, Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Cyrilas Ramaphosa ir Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi per BRICS lyderių susitikimą 2019 vykusiame G20 viršūnių susitikime (INTEX Osakos tarptautinis parodų centras, 2019 06 28)

2011 įkurtas BRICS forumas – nepriklausoma tarptautinė organizacija, skatinanti BRICS narių prekybinį, politinį ir kultūrinį bendradarbiavimą. Nuo 2012 bendradarbiaujama žiniasklaidos, nuo 2016 – sporto srityje.

2015 BRICS šalys (Brazilija, Rusija, Indija, Kinija ir Pietų Afrikos Respublika) įsteigė Naująjį plėtros banką (New Development Bank, NDB; būstinė Šanchajuje) ir valiutos atsargų fondą (Sąlyginių rezervų fondą, Contingent Reserve Arrangement). Šios finansinės institucijos turėtų finansuoti infrastruktūros projektus ir užkirsti kelią ekonomikos krizėms. Naujasis plėtros bankas (įstatinis kapitalas 100 mlrd. JAV dolerių) savo paskirtimi ir struktūra atitinka Pasaulio banką, valiutos atsargų fondas – Tarptautinį valiutos fondą. 2015 BRICS narės nusprendė sukurti tarptautinę tarpbankinę finansinės informacijos perdavimo ir mokėjimų sistemą (SWIFT atitikmenį). Buvo svarstoma apie BRICS šalių bendrosios valiutos sukūrimą.

Manoma, kad Indija ir Kinija vis labiau įsivyraus pasaulyje kaip gaminių ir paslaugų, o Brazilija ir Rusija – kaip žaliavų tiekėjos.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką