„Bukarešto devynetas“
„Bukarešto devynetas“ (angl. „Bucharest Nine“), B9, devynių Vidurio ir Rytų Europos valstybių – Bulgarijos, Čekijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Rumunijos, Slovakijos ir Vengrijos – regioninio bendradarbiavimo platforma. Įkurta 2015 11 04 per NATO rytinio sparno valstybių vadovų susitikimą Bukarešte Lenkijos prezidento B. Komorowskio ir Rumunijos prezidento K. Iohanniso iniciatyva, reaguojant į Rusijos 2014 įvykdytą Krymo aneksiją ir Donbaso karą.
Bukarešto devyneto šalys regioniniu mastu siekia stiprinti NATO rytinį sparną sudarančių valstybių dialogą ir bendradarbiavimą saugumo srityje, didinti šių valstybių įtaką organizacijoje, užtikrinti Vidurio ir Rytų Europos regiono stabilumą ir saugumą vykstant Donbaso karui (vėliau – Rusijos karinei invazijai į Ukrainą), plėsti NATO atgrasymo ir gynybos pajėgumų bei mechanizmų plėtrą regione nuo Baltijos iki Juodosios jūros. Šiems tikslams įgyvendinti numatytos priemonės – efektyviõs ir į regionus orientuotos NATO vadovavimo struktūros kūrimas, nuolatinis sustiprintų sąjungininkų pajėgų buvimas NATO rytiniame sparne, B9 valstybių karinio bendradarbiavimo skatinimas, civilinės ir karinės infrastruktūros plėtra Vidurio ir Rytų Europos regione (kelių ir geležinkelių infrastruktūros, reikalingos sąjungininkų pajėgų dislokavimui ir greitam perkėlimui regione, vystymas), Bukarešto devyneto valstybių išlaidų gynybai didinimas ir ginkluotųjų pajėgų modernizavimas. Euroatlantiniu lygmeniu siekiama inicijuoti sąjungininkų diskusijas apie esamus iššūkius ir grėsmes tarptautiniam saugumui, veiksmingai pritaikyti NATO naujiems tarptautinio saugumo iššūkiams regioniniu (Europos) ir pasauliniu mastu, stiprinti NATO valstybių vienybę ir solidarumą (360 laipsnių principas), t. p. transatlantinius ryšius.
Bukarešto devyneto valstybių atstovų susitikimai vyksta valstybių vadovų, užsienio reikalų ministrų, gynybos ministrų, parlamentų vadovų, patarėjų nacionalinio saugumo klausimais, šalių parlamentų gynybos komitetų pirmininkų lygiu. Atstovų susitikimai ir konsultacijos organizuojamos plenarinių posėdžių forma, paprastai jie baigiami priimant bendrą deklaraciją. Deklaracijoje apibrėžiama B9 valstybių suderinta pozicija svarbiausiais klausimais ir tolesnio bendradarbiavimo kryptys.
Iki 2024 surengti 9 valstybių vadovų susitikimai. 2018 06 08 B9 valstybių vadovų susitikimo Varšuvoje deklaracijoje išreikšta parama Ukrainos europiniams ir euroatlantiniams siekiams, t. p. Sakartvelo ir Moldovos teritoriniam vientisumui. 2023 02 23 susitikime Varšuvoje (dalyvavo Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas J. Bidenas ir NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas) priimta deklaracija, kurioje smerkiama Rusijos karinė invazija į Ukrainą ir raginama sustiprinti NATO buvimą organizacijos rytiniame sparne. 2024 06 11 Rygos susitikime, skirtame pasirengti NATO viršūnių susitikimui Vašingtone 2024 07 09–11, nedalyvavo Vengrijos prezidentas; vietoj bendros deklaracijos paskelbta trijų susitikimo pirmininkų – Latvijos, Lenkijos ir Rumunijos prezidentų – deklaracija (naują formatą lėmė su kitų B9 valstybių požiūriu nesutampanti Vengrijos pozicija Ukrainos ir Rusijos atžvilgiu).
Bukarešto devyneto šalių viršūnių susitikimo posėdis (Ryga, 2024 06 11)
3197