Christine Marion Korsgaard
Korsgaard Christine Marion (Kristina Marion Kòrsgard) 1952 04 09Čikaga, Jungtinių Amerikos Valstijų filosofė. Dr. (1981). Amerikos menų ir mokslų akademijos narė (2001).
Išsilavinimas ir veikla
1974 baigė Ilinojaus, 1979 – Harvardo universitetą (buvo J. B. Rawlso mokinė). 1978 dėstė Masačusetso technologijos institute, 1979–80 – Yaleʼio, 1980–83 – Kalifornijos (Santa Barbaroje), 1983–91 – Čikagos, 1991–2020 – Harvardo universitete; profesorė (1990). Amerikos filosofų asociacijos prezidentė (Rytų padalinio, 2008–09).
Tyrimo sritys ir idėjos
Tyrinėja metafizikos, sąmonės filosofijos, moralės filosofijos, vertybių, asmenybės tapatybės klausimus. Gina I. Kanto principus moralės filosofijoje. Siekia paaiškinti ir pagrįsti žmonių moralines pareigas. Pabrėžia, kad žmonės skiriasi nuo kitų būtybių gebėjimu sąmoningai reflektuoti savo veiksmus. Sąmoningo žmogaus protas yra introspektyvus ir reflektyvus. Jei jo paties ar kitų asmenų veiksmai atrodo nedori, refleksyvumas asmeniui sukelia kaltės jausmą ar apmaudą. Gebėjimu reflektuoti žmogus tampa pats sau šeimininku. Ši autonomija ir laisva valia yra moralinės pareigos bei normatyvių tiesų šaltinis.
Christine Marion Korsgaard (2019)
Anot Ch. M. Korsgaard, kasdienybėje žmogaus poelgius valdo ne egoizmas, bet gėrio siekis. Žmogus yra racionalus ir suvokia savo veiksmų principus. Moralės principai lemia ir asmens elgesį, ir tapatybę. Kritikuoja konsekvencializmą (etikos teorijos, tarp jų ir utilitarizmas, kurios veiksmus vertina pagal jų padarinius). Teigia, kad reikia skirti veiksmą nuo elgesio. Elgesys susijęs su tikslu ir turi moralinę vertę. Jei vertinamas ne elgesys, bet veiksmas savaime, tai yra ne etinė teorija, bet tam tikra socialinės inžinerijos technologija. Ch. M. Korsgaard gina gyvūnų teises, kurias siekia pagrįsti I. Kanto etika.
Veikalai
Parašė veikalus: Normatyvumo šaltiniai (The Sources of Normativity 1996), Kuriant tikslų karalystę (Creating the Kingdom of Ends 1996), Veikimo konstitucija (The Constitution of Agency 2008), Savęs konstitucija: Veikimas, tapatumas ir integralumas (Self-Constitution: Agency, Identity, and Integrity 2009), Draugai gyvūnai: Mūsų pareigos kitiems gyvūnams (Fellow Creatures: Our Obligations to Other Animals 2018).