Čičen Ica
Karių šventykla (10 a., rekonstrukcija)
Čičeñ Icà (Chichén Itzá), indėnų majų miestas, gyvavęs 5–15 a. Jukatano pusiasalyje (Meksika). Pavadinta pagal vietą – šaltinius (majų k. chi – anga, chen – šaltinis), šalia kurių buvo įkurta. 10 a. užkariauta toltekų (icų genties) tapo susikūrusios majų-toltekų valstybės vienu politinių ir religinių centrų. Nuo 1194 pavaldi Majapanui. 1200–1450 su Majapanu ir Ušmaliu priklausė miestų-valstybių sąjungai (Majapano lygai). 15 a. viduryje prasidėjus Majapanui pavaldžių miestų tarpusavio kovoms Čičen Ica sunyko.
Karakolio observatorija Čičen Icoje
Architektūra
Miestas – pasaulio paveldo vertybė (nuo 1988). Išliko majų ir toltekų tradicinės architektūros statinių. Devynių pakopų, 24 m aukščio laiptuota piramidė Castillo su majų dievybės Kukulkano šventykla viršuje, į ją iš 4 pusių veda baliustradomis aprėminti laiptai. Karių šventykla su 4 eilių kolonomis paremtomis terasomis, 1000 kolonų griuvėsiai buvusioje turgaus aikštėje, 13 m aukščio Karakolio observatorija, Jaguarų ir Rytmetinės žvaigždės šventyklos, Erelių rūmai. Šventyklose išliko freskų su kovų scenomis, kolonų su karių figūrų, jaguarų, grifų reljefais, šalia šventyklų – dievybių monolitinės statulos, vadinamieji čakmolai.
majų reljefai Čičen Icoje
917
Tyrinėjimai
1531 Čičen Icą atrado ispanų konkistadoras F. de Montejo, 1839 aprašė amerikiečių keliautojas ir rašytojas B. Normanas. Miesto centrinė dalis užima apie 5 km2 plotą. Išliko senojo miesto pastatų ir jų griuvėsių, žaidimų sviediniu aikštės, aukojimo vieta. Archeologinius tyrinėjimus 1924–44 vykdė Vašingtono Carnegie institutas ir Harvardo universitetas, 1961–80 – Meksikos Antropologijos ir istorijos nacionalinis institutas. Iki 1944 buvo ištirti svarbiausi pastatai (juose rasta dievų skulptūrų, reljefų, sienų tapybos fragmentų) ir rekonstruotos dvi piramidės Castillo pusės, vėliau tirti kiti pastatai ir baigta rekonstruoti visa piramidė (1980). Šventojo šulinio (aukojimo vieta) dugne rasta žmonių griaučių, papuošalų iš aukso ir kitų metalų, kvapiųjų sakų gniužulų. Čičen Ica – archeologinis draustinis, pasaulio paveldo vertybė (1988).
869