daiktnė téisė, asmens (fizinio ir juridinio) teisė įgyvendinti daikto valdymo, naudojimo ir disponavimo teises arba tik kai kurias šių teisių.

Bendrieji požymiai

Daiktinės teisės gali priklausyti turto savininkui ar asmeniui, kuris nėra turto savininkas. Daiktinės teisės turėtojas yra aktyvus, kitas asmuo turi elgtis pasyviai, kad nepažeistų daiktinių teisių. Ieškinys gali būti pareiškiamas bet kuriam asmeniui, kuris pažeidžia daiktinę teisę.

Jai būdinga sekimo teisė (daiktinė teisė visada lydi daiktą ir turi pirmenybę prieš kitas teises, pvz., prievolines teises). Sekimo teisė garantuoja, kad nuosavybės teisės į daiktą perėjimas kitam asmeniui nereiškia daiktinės teisės pasibaigimo.

Daiktinėms teisėms į nekilnojamuosius daiktus taikomas nekilnojamiesiems daiktams nustatytas teisinis režimas, o daiktinėms teisėms į kilnojamuosius daiktus – kilnojamiesiems daiktams nustatytas teisinis režimas, jeigu įstatymai nenustato kitaip.

Valdymas, naudojimas, disponavimas

Nuosavybės teisė yra teisė valdyti, naudotis ir disponuoti daiktu nepažeidžiant kitų asmenų teisių ir teisėtų interesų. Valdymas, kaip daiktinė teisė, yra faktinis daikto turėjimas turint tikslą jį valdyti kaip savą. Valdytojas turi teisę ginti esamą ar atnaujinti atimtą valdymo teisę. Jis gali reikalauti nuostolių atlyginimo. Turto patikėjimo teisė – tai patikėtinio teisė patikėtojo nustatyta tvarka ir sąlygomis valdyti ir naudoti perduotą turtą bei juo disponuoti. Valstybės ar savivaldybės įmonės, įstaigos ar organizacijos patikėjimo teise valdo ir naudoja bei disponuoja joms perduotu valstybės ar savivaldybės turtu.

Hipoteka, įkeitimas, servitutas, uzufruktas

Hipoteka ir įkeitimas yra atitinkamai nekilnojamojo ir kito turto ar turtinių teisių įkeitimas. Daikto įkeitimas netrukdo perleisti jo kito asmens nuosavybėn. Perleidžiant įkeistą daiktą kito asmens nuosavybėn hipoteka ir įkeitimas seka paskui daiktą. Servitutas yra teisė į svetimą nekilnojamąjį daiktą, pasireiškianti kaip teisės naudotis daiktu suteikimas ar savininko teisės naudotis daiktu apribojimas. Yra žinomi kelio, statinio servitutai, teisė tiesti požemines, antžemines konstrukcijas ir kita. Uzufruktas yra asmens gyvenimo trukmei ar už ją trumpesniam terminui nustatyta teisė naudoti svetimą daiktą ir gauti iš jo vaisius, produkciją ir pajamas. Uzufruktas t. p. gali būti nustatomas nutraukus santuoką sutuoktiniui iki vaikų pilnametystės į kitam sutuoktiniui nuosavybės teise priklausančią gyvenamąją patalpą, į šeimos turtą ar jo dalį.

Užstatymo teisė, ilgalaikė nuoma, daikto sulaikymas, turto administravimas

Užstatymo teisės pagrindu žemė suteikiama naudotis kitam asmeniui statiniams statyti ar įsigyti, jiems valdyti nuosavybės teise, žemės gelmėms naudoti. Užstatymo teisė išlieka pasikeitus žemės, statinio ar sodinių savininkui.

Ilgalaikė nuoma – teisė naudotis kito asmens nekilnojamuoju daiktu ar žeme neatliekant veiksmų, didinančių nekilnojamojo daikto ar žemės vertę. Nuomininkas neturi teisės keisti išnuomoto nekilnojamojo daikto tikslinės paskirties be savininko sutikimo.

Daikto sulaikymas – kreditoriaus teisė sulaikyti skolininko jam perduotą daiktą tol, kol skolininkas įvykdo savo prievolę. Gali būti sulaikytas pagamintas ar sutaisytas daiktas, kol užsakovas sumokės atlyginimą už darbą.

Turto administravimas – nuosavybės teisių įgyvendinimas, kurį atlieka paskirtas daikto valdytojas. Jis gali būti skiriamas nežinia kur esančio asmens turtui apsaugoti, hipoteka įkeisto turto tvarkymui ar po palikimo atsiradimo, kol paaiškės paveldėtojai bei kitais atvejais.

Daiktinė teisė Lietuvoje

Lietuvoje 1918–40 buvo įtvirtintos kai kurios daiktinės teisės. Sovietinės okupacijos metais nuosavybės teisė buvo suvaržyta, iškelta valstybės nuosavybės viršenybė; daiktinės teisės sistema nebuvo išplėtota.

Atkūrus nepriklausomybę atkurta visavertė nuosavybės teisė bei kitos daiktinės teisės. Jas reglamentuoja Hipotekos įstaigų steigimo įstatymas (1996, nauja redakcija 2012; 1997 pradėjo veikti hipotekos registras), Žemės įstatymas (1994, nauja redakcija 2004), Civilinis kodeksas (2000, įsigaliojo 2001).

Daiktinės teisės registruojamos viešajame registre. Žemėnaudoje paplitę servitutai, verslo kreditavimui, būsto pirkimo paskoloms užtikrinti aktyviai naudojama hipoteka.

2319

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką