Dãnebrogo òrdinas (danų k. Dannebrogordenen), Danijos Karalystės valstybinis apdovanojimas. Antras pagal svarbą (po tik karališkajai šeimai ar užsienio šalių vadovams už nuopelnus skiriamo Dramblio ordino) šalies apdovanojimas. Įsteigtas 1671.

Laipsniai, išvaizda ir teikimas

Formaliai ordinas turi 6 laipsnius (briliantais išpuoštas Didžiojo komandoro ordinas skiriamas tik monarchui), realiai – 5: Didįjį kryžių, 1-ojo laipsnio Komandoro kryžių, Komandoro kryžių, 1-ojo laipsnio Riterio kryžių ir Riterio kryžių. Kryžiuje pavaizduotas ordino šūkis Dievas ir Karalius. Reverse iškaltos trys ordino istorijos datos – 1219, 1671 ir 1808, centre esanti raidė W skirta karaliui Valdemarui II Nugalėtojui pagerbti. Šie apdovanojimo elementai yra ir ordino žvaigždėje. Nuo 1848 ordinus gamina karališkojo juvelyro Antono Michelseno įmonė. Ordino kaspinas – nacionalinių spalvų: baltas muaro šilkas su raudonais pakraščiais. Kandidatų, pretenduojančių gauti Danebrogo ordiną, atranka pagrįsta kvotomis: kiekviena ministerija (ir savivaldybė) gali siūlyti tik tam tikrą skaičių kandidatų, kuriems gali būti skiriami žemesnieji Danebrogo ordino laipsniai. Parlamento nariai gali pretenduoti į apdovanojimą tik išbuvę Folketinge ne trumpiau kaip 8 metus.

Danebrogo ordino Didžiojo kryžiaus žvaigždė (1892, Viliaus Kavaliausko rinkinys)

Komandoro kryžius kaip valstybės padėka išeinant į pensiją teikiamas kariuomenės pulkininkams, ministrams bei aukštiems pareigūnams, 1-ojo laipsnio Komandoro kryžius ir Didysis kryžius – generolams, admirolams, Aukščiausiojo teismo teisėjams, ambasadoriams. Danebrogo ordino kavalierių šeimos po mirties privalo grąžinti karališkuosius ženklus.

Įsteigimas

Danebrogo kryžius siejamas su danų vėliava, atsiradusia 1219 kovų su estų gentimis laiku (danai Danebrogu vadina ir savo šalies vėliavą, kurios raudoname audekle pavaizduotas baltas skandinavų kryžius). Tuo metu buvo įsteigtas ir ordinas, tačiau manoma, kad juo niekas nebuvo apdovanotas, todėl 1671 karalius Kristijonas V ordiną įsteigė iš naujo. 1808 karalius Frederikas VI pakeitė regalijos statutą paversdamas ją įprastu už nuopelnus teikiamu ordinu, kuriuo apdovanojant nepaisoma socialinės priklausomybės. Ordino magistru gali būti tik Danijos monarchas.

Danebrogo ordino Komandoro kryžius, 1996 įteiktas užsienio reikalų ministerijos viceministrui Neriui Germanui (Neriaus Germano archyvas)

Apdovanoti lietuviai

Danų istorinis Dramblio ordinas, kuriuo 1996 buvo apdovanotas Lietuvos prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas (Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko šeimos archyvas)

Tarpukaryje Danebrogo ordino Didžiuoju kryžiumi buvo apdovanotas ministras pirmininkas J. Tūbelis, užsienio reikalų ministras D. Zaunius, pasiuntinys Danijai J. Savickis, 1-ojo laipsnio Komandoro kryžiumi – susisiekimo ministras V. Vileišis, Komandoro kryžiumi – 7, 1-ojo laipsnio Riterio kryžiumi – 2 Lietuvos pareigūnai bei diplomatai. 1996 10 per Lietuvos prezidento valstybinį vizitą Danijos Karalystėje Lietuvos delegacijos nariams karalienė Margarita II įteikė įvairių laipsnių Danebrogo ordinus (prezidentas A. M. Brazauskas buvo pagerbtas išskirtiniu Dramblio ordinu). 2009 S. Sondeckis apdovanotas karališkojo Danebrogo ordino 1-ojo laipsnio Riterio kryžiumi.

1764

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką