Dennett Daniel (Danielis Dènetas) 1942 03 28Bostonas 2024 04 19Portland (Meino valstija), Jungtinių Amerikos Valstijų filosofas. Dr. (1965). Amerikos menų ir mokslų akademijos narys (1987).

Išsilavinimas ir veikla

1963 baigė Harvardo universitetą. 1965 apgynė daktaro disertaciją Oksfordo universitete (vadovas G. Ryleʼas). 1965–71 dėstė Kalifornijos universitete Irvine, nuo 1975 – Tuftso (Medfordas, Masačusetso valstija) universitete: 1976–82 Filosofijos katedros vedėjas, 1985–2000 – Kognityvinių studijų centro direktorius. Amerikos filosofų asociacijos prezidentas (Rytų padalinio, 2000–01). Tyrinėjo sąmonės filosofijos (angl. philosophy of mind) problemas, žmogaus ir gyvūnų sąmonių skirtumus, laisvos valios ir natūralizmo suderinamumą, religinių grupių formavimosi ir jų elgesio priežastis, filosofines biologijos ir kitas problemas.

Daniel Dennett

Idėjos

D. Dennettas teigė, kad sąmonė atsiranda dėl smegenų fiziologinių ir pažinimo procesų sąveikos. Visiškai atmetė subjektyvųjį sąmonės aspektą (vidinį ) ir bet kokį tyrimo metodą, paremtą savistaba. Sukūrė intencionaliųjų sistemų teoriją, kurią naudojo sąmonės reiškiniams, laisvai valiai, liaudies psichologijai, evoliucijai paaiškinti. Intencionalioji sistema atsiranda, kai egzistuoja kažkas, kas mėgina suvokti ir numatyti šios sistemos elgseną (elgsenos aiškintojas); kai aiškinimas grindžiamas specifine – intencionalaus aiškinimo ir numatymo – strategija. Kiekvienas žmogus yra intencionali sistema. D. Dennettas skyrė elgesio aiškinimo tris būdus – fizikalizmo, funkcionalizmo ir intencionalųjį; šis intencionaliajai sistemai priskiria tam tikrus norus ir įsitikinimus, t. y. psichologines savybes. Intencionalus aiškinimas prasmingas tik tada, kai sistema realizuoja racionalaus elgesio principus.

Manė, kad laisvą valią ir moralinę atsakomybę galima suderinti su determinizmu (kompatibilizmas). Evoliuciją suvokė kaip natūralią atranką, paremtą tam tikru algoritminiu principu. Laikėsi ateizmo, teigė, kad daugelis žmonių tiki ne į Dievą, bet tiki pačiu tikėjimu į Dievą.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Turinys ir sąmonė (Content and Consciousness 1969), Intencionaliosios sistemos (Intentional Systems 1971), Minčių lietūs (Brainstorms 1981), Laisva erdvė (Elbow Room 1984), Intencionali nuostata (Intentional Stance 1987), Paaiškinta sąmonė (Consciousness Explained 1992), Pavojinga Darwino idėja (Darwin’s Dangerous Idea 1995), Protų rūšys (Kinds of Minds 1996), Laisvė plėtojasi (Freedom Evolves 2003), Saldūs sapnai (Sweet dreams 2005), Užkeikimo panaikinimas (Breaking the Spell 2006), Neuromokslai ir filosofija: Smegenys, sąmonė ir kalba (Neuroscience and Philosophy: Brain, Mind, and Language, su kitais, 2007), Mokslas ir religija: Ar jie suderinami? (Science and Religion: Are They Compatible?, su A. Plantinga, 2010), Intuicijos siurbliai ir kitos mąstymo priemonės (Intuition Pumps and Other Tools for Thinking 2013), Nuo bakterijos iki Bacho ir atgal (From Bacteria to Bach and Back 2017), Tebemąstau (Iʼve Been Thinking 2023).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką