dárbo inspèkcija, valstybinė kontrolės įstaiga, vykdanti darbo saugą ir darbo teisinius santykius reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų prevenciją.

Darbo inspekcijos veikla

Darbo inspekcija kontroliuoja, kaip šių teisės aktų laikomasi šalies teritorijoje esančiose įmonėse, konsultuoja darbdavius ir darbuotojus. Darbo inspekcijos pareigūnų nurodymai ir reikalavimai privalomi darbdaviams ir darbuotojams. Už darbo įstatymų, darbo saugos reikalavimų, darbo higienos ir kitų normų nesilaikymą darbo inspekcijos pareigūnai dažniausiai turi teisę skirti administracines nuobaudas.

Darbo inspekcija Lietuvoje

Lietuvoje pagal Darbo inspekcijos departamento įsteigimo įstatymą (1919) darbo inspekcija veikė prie Darbo ir socialinės apsaugos ministerijos, vėliau – prie Vidaus reikalų ministerijos. Darbo inspekcijos įstatymas (1924) nustatė darbo inspekcijos uždavinius, struktūrą, kompetenciją. Darbo inspekcija kontroliavo teisinę, techninę ir materialinę darbų saugą. Inspektoriai lankėsi įmonėse, dvarų ūkiuose ir prie jų esančiuose darbininkų butuose, bendradarbiavo su apskričių gydytojais, technikos inspektoriais, turėjo teisę prireikus reikalauti policijos pagalbos.

Sovietinės okupacijos metais darbo inspekcijos funkcijos buvo pavestos profesinėms sąjungoms, veikiančioms šakiniu principu. Darbo inspektoriai buvo pavaldūs Lietuvos profsąjungų tarybai ir šakos profesinės sąjungos vadovybei bei šakos profesinės sąjungos centro komitetui Maskvoje.

darbo inspektorė tikrina statybose dirbančių asmenų dokumentus

Atkūrus nepriklausomybę 1990 prie vyriausybės buvo įsteigtas Darbų saugos departamentas. Departamentas daugiausia rūpinosi darbų saugos techniniais reikalais, todėl 1992 pabaigoje pertvarkytas į Valstybinę darbo inspekciją, veikiančią prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, ir Technikos priežiūros tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (reorganizuota į viešąją potencialiai pavojingų įrenginių techninės būklės tikrinimo įstaigą ir nuo 2001 veikia kaip savarankiška, nepriklausoma įstaiga, kurios steigėjas yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerija). 1994 priimtas Valstybinės darbo inspekcijos įstatymas (naujas įstatymas priimtas 2003, įsigaliojo 2004). Valstybinė darbo inspekcija bendradarbiauja su kitomis valstybės institucijomis, profesinėmis sąjungomis, darbdavių organizacijomis, kitų valstybių darbo inspekcijomis, dalyvauja Saugos darbe komisijos (įkurta 1994) veikloje.

1994 tapo Tarptautinės darbo inspekcijų asociacijos (International Association of Labour Inspection, įkurta 1972), 1995 – Europos Sąjungos ir asocijuotųjų šalių Vyriausiųjų darbo inspektorių komiteto (Senior Labour Inspectors Committee, įkurtas 1995) nare.

1512

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką