darbúotojas, fizinis asmuo, darbo sutarties pagrindu už atlyginimą atliekantis darbo funkciją darbdaviui.

Darbuotojo pavaldumas

Vienas pagrindinių darbuotojo veiklos požymių – pavaldumas (subordinacija), reiškianti, kad darbdavys organizuoja darbo procesą ir turi teisę duoti privalomus vykdyti nurodymus, o darbuotojas privalo paklusti teisėtiems darbdavio nurodymams (darbdaviui tenka darbuotojo veiklos komercinė-gamybinė rizika bei ekonominė pridėtinė vertė, kurią siekiama sukurti realizuojant darbo sutartį).

Darbuotojo teisnumas, veiksnumas ir pareigos

Darbuotoju gali būti laikomas asmuo, turintis darbinį teisnumą (galėjimą turėti darbo teises ir pareigas) ir darbinį veiksnumą (galėjimą savo veiksmais įgyti darbo teises ir sukurti darbo pareigas).

Į kievieno darbuotojo pagrindines pareigas įeina prievolė sąžiningai vykdyti savo darbo funkciją, saugoti darbdavio turtą ir jo turtinius interesus, vengti interesų konflikto, gerbti bendradarbių teisę į privatų gyvenimą, jų asmens neliečiamybę ir orumą.

Darbuotojas Lietuvoje

Lietuvoje Darbo kodekse nustatyta, kad fizinis asmuo darbinį teisnumą ir veiksnumą įgyja sukakęs 16 metų. Įstatymo numatytais atvejais darbo sutartis gali būti sudaroma ir su jaunesnio amžiaus asmenimis. Darbdavys, gavęs leidimą, gali įdarbinti vaikus nuo 14 iki 16 metų, kad jie atliktų lengvus darbus, kurie dėl atitinkamų užduočių pobūdžio ir atlikimo sąlygų nekenkia vaikų saugai, sveikatai, vystymuisi, netrukdo lankyti mokyklos ir mokytis pagal privalomojo švietimo ir profesinio mokymo programas, gauti švietimo pagalbą.

Darbuotojų, kurie yra sukakę 16 metų, bet neturi 18 metų (paauglių), veiksnumas yra dalinis. Teisės aktais yra ribojama galimybė dirbti jų sveikatai potencialiai pavojingus darbus (pvz., darbą skerdyklose, esant kietųjų medžio dulkių, elektros poveikio pavojui, darbą su plėšriaisiais arba nuodingaisiais gyvūnais), t. p. darbą, kurio metu darbuotojai gali būti veikiami pavojingų ar kenksmingų medžiagų arba kai darbo aplinkoje yra sveikatai kenksmingų ir pavojingų fizikinių, biologinių ar cheminių veiksnių. Darbdavys turi laikytis vaikų darbo laiko trukmės ir režimo reikalavimų bei apribojimų.

Lietuvos Respublikos pilietybės neturinčių asmenų įdarbinimas Lietuvos teritorijoje reguliuojamas darbo migracijos teisės normomis.

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką