daugdara
daugdara: D ir R′ – dvipusiai paviršiai su ribomis, M – vienpusis paviršius su riba
daũgdara, topologinė erdvė su lokaliųjų koordinačių, susietų specialiomis koordinačių transformacijomis, šeima. Daugdaros sąvoka apibendrina ir patikslina bet kurio matavimo kreivės ir paviršiaus sąvokas. Daugdara vartojama diferencialinėje ir algebrinėje geometrijoje, topologijoje, diferencialinių lygčių teorijoje. Paprasčiausios yra vienmatės daugdaros, pvz., apskritimas, tiesė, parabolė. Dvimatės daugdaros paprastai vadinamos paviršiais. Sfera, projekcinė plokštuma, toras yra paviršiai be ribų, skritulys, ritinys, Möbiuso lapas – su ribomis. Susietų vienmačių daugdarų yra 2 klasės: vienai priklauso atkarpa, kitai – apskritimas; dvimačių daugdarų su ribomis klasių aibė yra neskaičioji. Dvimačių daugdarų be ribų klasių aibė (S0, S1, …, Sp, …, , …, , …) – skaičioji, čia Sp yra sfera S2 su p rankenėlių, – sfera S2 su p Möbiuso lapų. Sp yra orientuotos dvipusės, o – neorientuotos vienpusės daugdaros.
Aukštesniųjų matavimų daugdarų klasifikacija neištirta. Daugdara vadinama susietąja, kompaktine, nekompaktine, jei ją apibrėžianti topologinė erdvė turi atitinkamas savybes. Daugdara trianguliuojama, jei yra homoeomorfinė simpleksiniam kompleksui. Daugdaras nagrinėjo Edwinas Evariste Moise’as (Jungtinės Amerikos Valstijos). Lietuvoje glodžiųjų daugdarų sąryšius tyrė V. Bliznikas, R. Vosylius, J. Šinkūnas, topologinių daugdarų lokaliai plokščius įdėjimus – Algirdas Matuzevičius; Grassmanno daugdaros podaugdarius nagrinėjo K. Grincevičius.
daugdara: T ir K – dvipusiai paviršiai be ribų. Jie yra homeomorfiniai (≈) atitinkamai paviršiams S1 ir S2. Kleino paviršius S2 yra vienpusis paviršius be ribos