Dekano plokščiakalnis
Dekano plokščiakalnis
Dekãno plokščiãkalnis (hindi k. Dakkhan kāpathār, angl. Deccan), plokščiakanis Indijoje, Indostano pusiasalyje, tarp Vakarų Ghatų ir Rytų Ghatų kalnų, į pietus nuo Narmados upės. Pietvakarinį pakraštį juosia Vakarų Ghatų Nilgiri, Anaimalai ir Kardamono kalnai. Vidutinis aukštis vakaruose apie 900 m, rytuose apie 600 metrų.
Reljefas
Paviršius – banguota peneplena, pakopomis žemėjanti iš vakarų į rytus, suskaidyta plačių aliuvinių slėnių. Šiaurės vakaruose yra kalnagūbrių (Balaghatas, Adžanta, Satpura), perskirtų tektoninių įdubų, šiaurės rytuose – Čota Nagpuro plynaukštė. Yra pavienių atlikuonių.
Geologinė sandara
Dekano plokščiakalnis – prekambro platforma; jos kristalinį pamatą sudaro gneisai, kristaliniai skalūnai, kvarcitai, granitų intruzijos, nuosėdinę dangą – viršutinio karbono-juros nuosėdinės uolienos, šiaurės vakaruose – kreidos-paleogeno bazaltinė danga (trapai). Daugelyje vietų kristalinis pamatas išeina į paviršių.
Klimatas
Klimatas musoninis subekvatorinis, vidinėje dalyje sausas. Sausio vidutinė temperatūra 21–23, gegužės 28–35 °C. Per metus iškrinta 500–700 mm kritulių (kalnų priešvėjiniuose šlaituose daugiau kaip 2000 mm); daugiausia lyja pavasarį ir vasarą.
Hidrografinės sąlygos
Upių tinklas tankus. Dauguma upių (Mahanadi, Godavari, Krišna, Cauvery) prasideda Vakarų Ghatuose ir teka per Dekano plokščiakalnį ir Rytų Ghatus į Bengalijos įlanką. Jų vandeniu drėkinami laukai. Daug tvenkinių.
Augalija
Savanos, retmiškiai, sausieji musoniniai (lapus metantieji) miškai.
Ūkis
Apie 60 % ploto užima dirbami laukai; auginami sorgai, kviečiai, vilnamedžiai. Kasama akmens anglys, geležies, vario, chromo, mangano rūdos, žėrutis, auksas.
Aplinkos apsauga
Nacionaliniai parkai (Kanhos nacionalinis parkas, 15 000 km2, įkurtas 1900).