Dekano plokščiakalnis

Dekano plokščiakalnis

Dekãno plokščiãkalnis (hindi k. Dakkhan kāpathār, angl. Deccan), plokščiakanis Indijoje, Indostano pusiasalyje, tarp Vakarų Ghatų ir Rytų Ghatų kalnų, į pietus nuo Narmados upės. Pietvakarinį pakraštį juosia Vakarų Ghatų Nilgiri, Anaimalai ir Kardamono kalnai. Vidutinis aukštis vakaruose apie 900 m, rytuose apie 600 metrų.

Reljefas

Paviršius – banguota peneplena, pakopomis žemėjanti iš vakarų į rytus, suskaidyta plačių aliuvinių slėnių. Šiaurės vakaruose yra kalnagūbrių (Balaghatas, Adžanta, Satpura), perskirtų tektoninių įdubų, šiaurės rytuose – Čota Nagpuro plynaukštė. Yra pavienių atlikuonių.

Geologinė sandara

Dekano plokščiakalnis – prekambro platforma; jos kristalinį pamatą sudaro gneisai, kristaliniai skalūnai, kvarcitai, granitų intruzijos, nuosėdinę dangą – viršutinio karbono-juros nuosėdinės uolienos, šiaurės vakaruose – kreidos-paleogeno bazaltinė danga (trapai). Daugelyje vietų kristalinis pamatas išeina į paviršių.

Klimatas

Klimatas musoninis subekvatorinis, vidinėje dalyje sausas. Sausio vidutinė temperatūra 21–23, gegužės 28–35 °C. Per metus iškrinta 500–700 mm kritulių (kalnų priešvėjiniuose šlaituose daugiau kaip 2000 mm); daugiausia lyja pavasarį ir vasarą.

Hidrografinės sąlygos

Upių tinklas tankus. Dauguma upių (Mahanadi, Godavari, Krišna, Cauvery) prasideda Vakarų Ghatuose ir teka per Dekano plokščiakalnį ir Rytų Ghatus į Bengalijos įlanką. Jų vandeniu drėkinami laukai. Daug tvenkinių.

Augalija

Savanos, retmiškiai, sausieji musoniniai (lapus metantieji) miškai.

Ūkis

Apie 60 % ploto užima dirbami laukai; auginami sorgai, kviečiai, vilnamedžiai. Kasama akmens anglys, geležies, vario, chromo, mangano rūdos, žėrutis, auksas.

Aplinkos apsauga

Nacionaliniai parkai (Kanhos nacionalinis parkas, 15 000 km2, įkurtas 1900).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką