Désiré Joseph Mercier
Désiré Joseph Mercier
Mercier Désiré Joseph (Dezirė Žozefas Mersj) 1851 11 21Braine-l’Alleud (Valonų Brabanto provincija) 1926 01 23Briuselis, Belgijos filosofas, kardinolas (1907). Neotomizmo pradininkas. Teol. dr. (1877).
Išsilavinimas ir veikla
Studijavo filosofiją ir teologiją Leuveno katalikų universitete, dėstė jame ir kunigų seminarijose. 1874 įšventintas kunigu. Atsiliepdamas į popiežiaus Leono XIII encikliką Aeterni Patris (1879) pirmasis iš katalikų filosofų pradėjo dėstyti neotomizmą 1882 Leuveno katalikų universitete įsteigtoje Tomistinės filosofijos katedroje. D. F. Mercier iniciatyva 1889 įsteigtas Leuveno aukštasis filosofijos institutas (Institut Supérieur de Philosophie de Louvain). 1894 pradėtas leisti jo redaguojamas žurnalas Revue néo-scolastique (vėliau pavadintas Revue philosophique de Louvain). Nuo 1906 Mecheleno arkivyskupas.
Neotomizmas ir filosofijos samprata
Nepatenkintas katalikų filosofijos padėtimi siekė tomizmą sieti su moderniąja filosofija, mokslu ir kultūra. Teigė, kad filosofijos paskirtis – ieškoti atsakymų į galutinius būties klausimus, į kuriuos negali atsakyti mokslas. Neotomizmo pagrindiniai oponentai yra R. Descartes’o abejonės metodas, I. Kanto apriorizmas, pozityvizmas. Filosofijos pagrindu laikė metafiziką (ontologiją), Dievo buvimą įvardijo sąvoka esse (ne existentia). Kritikavo fideistinį požiūrį, kad žmogaus protas be apreiškimo neišvengiamai klysta, teigė, kad galima proto ir tikėjimo sintezė. Manė, kad neotomizmas gali būti plėtojamas kaip racionali ir mokslui atvira filosofija – kiekvienas filosofas privalo gerai išmanyti bent vieną mokslo sritį (D. J. Mercier filosofiškai interpretavo empirinius psichologinius duomenis).
Pažinimo teorija
Pažinimo teorijoje siekė patobulinti tomistinį realizmą, kūrė kritinio realizmo koncepciją kaip empirizmo ir racionalizmo tarpinį variantą. Teigė, kad žinojimo patikimumo pagrindas yra tiesiogiai suvokiami pirminiai principai, kurių tikrumo kriterijus yra loginis neprieštaringumas. Pabrėžė, kad katalikybė neturi nutolti nuo savo dogminių principų ir virsti neapibrėžtu religingumu. D. J. Mercier idėjas plėtojo J. Maréchalis ir kiti.
Veikalai
Svarbiausi veikalai: Psichologija (Psychologie 2 t. 1892), Bendroji metafizika arba ontologija (Métaphysique générale ou ontologie 1894), Šiuolaikinės psichologijos atsiradimas (Les Origines de la psychologie contemporaine 1897), Bendroji kriteriologija arba bendroji tikrumo teorija (Critériologie générale ou théorie générale de la certitude 1899), Krikščionybė šiuolaikiniame gyvenime (Le Christianisme dans la vie moderne 1918).
2941